Home / Вести / Пандемијата не попушта

Пандемијата не попушта

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 619, Битола – 75, Прилеп – 65, Куманово – 61, Тетово – 50, Кавадарци – 40, Велес – 39, Охрид – 34, Штип – 32, Струмица и Струга – по 23, Кочани – 22, Кичево и Берово – по 21, Гостивар – 19, Неготино – 18, Крива Паланка – 17, Гевгелија – 15, Валандово – 11, Ресен – 10, Радовиш – 9, Свети Николе, Пробиштип и Виница – по 8, Делчево – 5, Демир Капија, Кратово и Пехчево – по 4, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 2, Крушево – 1.

Регистрирани се 868 оздравени пациенти од:

Скопје – 421, Охрид – 55, Куманово – 50, Прилеп – 46, Велес – 35, Кавадарци – 27, Неготино и Гевгелија – по 25, Штип и Струмица – по 20, Битола – 19, Гостивар – 17, Тетово и Струга – по 16, Кичево – 14, Кочани и Радовиш – по 12, Берово – 7, Кратово – 5, Крива Паланка и Крушево – по 4, Ресен и Пробиштип – по 3, Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци – по 2, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 од Скопје (34г,45г,59г,62г,65г,72г,73г,75г, 78г,79г,80г и 84г), по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г), а по еден пациент е пријавен од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г). Сите пријавени смртни случаи се починати во болнички услови.

Направени се 3.948 тестови преку: ИЈЗ-479, ЦЈЗ Скопје-106, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-40, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-144, Жан Митрев (Филип Втори)-231, Авицена-314, Биотек-337, Систина-285, лабораторија Лаор-176, Синлаб-112, Ремедика-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.557.

Досега во земјата се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 57564, активни 9329

Прилеп 6997, активни 1047

Куманово 6744, активни 782

Тетово 6273, активни 577

Гостивар 4493, активни 453

Велес 4418, активни 652

Кавадарци 4407, активни 697

Битола 4333, активни 677

Штип 4227, активни 410

Охрид 4086, активни 709

Струмица 3216, активни 315

Струга 2667, активни 215

Кочани 2229, активни 227

Кичево 1986, активни 158

Неготино 1910, активни 389

Гевгелија 1792, активни 363

Свети Николе 1256, активни 111

Крива Паланка 1061, активни 104

Ресен 992, активни 155

Радовиш 886, активни 101

Дебар 848, активни 44

Делчево 840, активни 88

Берово 832, активни 112

Пробиштип 681, активни 93

Виница 600, активни 63

Валандово 505, активни 74

Крушево 431, активни 129

Богданци 401, активни 70

Демир Капија 353, активни 81

Кратово 326, активни 24

Демир Хисар 322, активни 43

Македонски Брод 292, активни 30

Пехчево 230, активни 30

Македонска Каменица 203, активни 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*