Home / Author Archives: Битолски Весник (page 20)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Груевски остана сам

Никола Груевски, кој денеска ја најави својата оставка од лидерската позиција на ВМРО-ДПМНЕ, и вечерва дојде на протест пред Кривичниот суд против притворањето на осомничените за настаните на 27 април. Како и изминатите два дена, и на денешниот протест имаше ...

Read More »

И Борис Дамовски и Владо Јовановски одат во Шутка

Од Кривичниот суд стигна потврда дека Борис Дамовски и Владо Јовановски од куќен заминуваат во затворски притвор. -Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по жалба на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, донесе решение со кое ги ...

Read More »

Метла во ВМРО ДПМНЕ

Поранешни и актуелни членови на ВМРО ДПМНЕ и  Реформистите  на партијата вечерва  пред седиштето на партијата побараа  смена на  лидерот на партијата  Никола Груевски како и  актуелниот локален лидер Борче Димитровски. Тие сметаат дека  централното и локалното раководство на партијата  ...

Read More »

По пет години обвинетите на Моснтрум на слобода

Откако Врховниот суд предмалку објави дека го укинува притворот на четворицата обвинети во случајот „Монструм“, прв на слобода по пет години се очекува да излезе Сами Љута, кој се наоѓа во истражниот затвор Скопје. Процедурата, според адвокатите може да се ...

Read More »

Груевски најави оставка

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ попладенево  најави неотповиклива оставка на лидерската функција и организарање на вонреден конгрес. Без разлика какви ке бидат резултатите од анализата за изборниот резултати Груевски си заминува од лидерската позиција на  ВМРО ДПМНЕ

Read More »

Собранието им го одзде имунитетот на пратениците

Со 66 односно 67 гласови „за“ Собранието ги изгласа барањата на ОСС1 за одобрување на притвор на шесте пратеници од опозицијата осомничени за инволвираност во настаните во Законодавниот дом на 27 април. Пратениците Крсто Мугоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Жаклина ...

Read More »

Врие во ВМРО Битола. Месните комитети бараат оставка од Груевски

Во ВМРО ДПМНЕ во Битола врие. Незадоволството на членствто е огромно. Голем број месни комитети бараат Груевски и членовите на ИК да си поднесат неотповикливи оставки. Својот став месните комитети ќе го изнесат вечерва во 17,30 часот од пред седиштето ...

Read More »

Васко Ковачевски: Битола никој повеќе нема да ја уништува и понижува

Битолски весник: На почетокот на интервјуто, како ја доживеавте блескавата победа на локалните избори и дали искрено очекувавте ваков изборен резултат во Македонија со акцент на Битола? Васко Ковачевски: Оваа победа на СДСМ во Македонија и во нашата Битола, беше ...

Read More »

Дождот го скрати протестот на ВМРО ДПМНЕ

По четириесетина минути откако почнаа да се собираат поддржувачите, заврши протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд со барање веднаш да се ослободат сите притворени за настаните на 27 април. -Ги апсат под измислени обвиненија нашите браќа и сестри и тоа ...

Read More »

Граѓанскиот форум ги детектираше најважните проблеми

Денеска, продолжи третата сесија од граѓанскиот форум, на која учесниците ги одбраа   најсуштинските  проблеми  со кои се соочува Општина Карпош. Претставниците од урбаните заедници и жителите  на локалната самоуправа  разговараа за најбитните прашања кои ги тангираат сите граѓани на Општината. ...

Read More »
error: Content is protected !!