Home / Author Archives: Битолски Весник (page 29)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Транспортер одложен за март

Судењето на обвнетите во случајот “Транспортер“ е одложено за месец март, кога ќе продолжи читањето на доказите. На судењето кое с еодржа на 17 јануари беа читани докази. Од вкупно 7.000 докази на СЈО, беа прочитани замо 700 докази, па ...

Read More »

Битола со енормно загаден воздух

Во Битола на мерното место Битола 2, Тетово и Струмица е надминат прагот на ПМ10 честичките, се наведува во соопштението на Министерството за животна средина и просторно планирање. -Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за ...

Read More »

Во Новаци крстот го фати Ице Марковски

Традиционално со фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општина Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици . Главната церемонија се одржа во црквата СВ Атанасиј Велики во с.Новаци каде на светата богослужба присуствуваа голем ...

Read More »

Јове Стојчевски го фати крстот во Битола

                  Точно 29 момчиња во Битола  денеска скокнаа по  светиот крст кој во водите  на базенот во црквата “Св. Великомаченик Димитрија “ го постави владиката Петар. Најсреќен меѓу нов беше дваесет и двегодишниот Јове Стојчевски  кој како што изјави по ...

Read More »

Состанок на Коалицијата “ За подобра Македонија “

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ реафирмира и инсистира организирање предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, бидејќи граѓаните на тој начин ќе одлучат дали се за понижена и омаловажена Северна Македонија или се за горда и достоинствена Република Македонија, изјави ...

Read More »

Афоризми: Блаже Докуле

Таман решив да штедам за џип,  кога гледам ми снемало тоалетна хартија. Грујо не избега(л), уплатил предвреме за дочек на Новата 2019 година во Будимпешта Се “тепаме” дали сме Антички Македонци , или Стари словени,  А не сме знаеле дека ...

Read More »

Огромен интерес за интервјуто со отец Партениј во Битолски весник

Интервјуто со игуменот Партениј во Битолски весник кое го направи нашиот дописник од Гостивар Киро Кипровски во последниот број на Битолски весник предизвика огромен и терес не само во битолската туку и пошироката македонска јавност,а го пренесоа и странство.

Read More »

Единствено верата во Бога му носи вистинско ослободување на човекот

Игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, архимандритот Партениј, кој иако во минатиот месец и на почетокот на годинава беше максимално ангажиран во подготовките за прослава на Бадник и Божик, за големиот православен христијански празник Рождеството на нашиот Спасител Исус ...

Read More »
error: Content is protected !!