Home / Author Archives: Битолски Весник (page 3)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Се реновира учлиштето ОУ “ Гоце Делчев “

          Деновиве активно се работи на уредување на една од зградите во О.У „Гоце Делчев” во Битола.   Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, на терен ги регистрираше новите промени во училиштето и текот на реновирањето. Директорката на училиштето Билјана ...

Read More »

Бугарскиот амбасадор во посета на Битола

                  Новозназначениот амбасадор на Република Бугарија во Република Македонија, неговата екселенција Ангел Ангелов, во понеделникот ја оствари првата работна посета на Битола.    Амбасадорот Ангелов , заедно со генералниот конзул на Бугарија  во Битола, Димитар Иванов, на средбата со градоначалничката на ...

Read More »

Пелистер ќе ги користи искуствата на ЦСКА

                            Раководството на ФК„Пелистер”и раководниот тим на фудбалскиот клуб ЦСКА од Софија, Република Бугарија, во понеделникот  постигнаа заеднички договор за  соработка. Дел од раководството и Управниот одбор на ФК „Пелистер”, заедно со претставниците на ЦСКА, познат фудбалски клуб во светски ...

Read More »

Стоп за товарните возила на Ѓавато

Од 08:15 часот изутринава е воведена забрана за  движење за тешки товарни возила на патот Битола-Ресен преку планинскиот премин Ѓавато, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Поради снежните врнежи претходно беа воведени забрани за движење на камиони и автобуси на патот ...

Read More »

Денес Грција гласа за ратификација на Преспанскиот договор

Грчкиот  парламент денеска ќе гласа за ратификување на договорот од Преспа. Расправата почна во средата, а гласањето кое требаше да се одржи вчера, беше одложено за денеска за да се остави повеќе време за дебата. Ратификацијата на договорот, според последната ...

Read More »

Ципрас ги отпиша децата бегалци од Егејска Македонија

Остри критики до Комунистичката партија на Грција, поради актуелната позиција против  Договорот од Преспа испрати грчкиот премер во неговиот говор во Парламент и ги потсети на нивната историја, јави дописничката на МИА од Атина. -Не сакам да се осврнам ниту ...

Read More »

Запалено македонското знаме во Атина

На вечерашниот протест против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент гореше македонското знаме. Грчкиот весник „Ефимерида” објави видео од случката. Неколку демонстранти од толпата прво го кинеа знамето, а потоа и го запалија, бодрени од толпата.

Read More »

Милошоски со поддршка за Влатко Ѓорчев

Антонио Милошоски ја поддржа кандидатурата на Влатко Ѓорчев за претседател на државата и му вети дека ќе гласа за него на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. На својот фејсбук профил Милошоски напиша: „Најбитното за ваквата поддршка е тоа што со ...

Read More »

Фонд за поддршка на електронските медиуми

По примерот на Фондот за поддршка на печатените, Владата е отворена за воведување и Фонд за поддршка на електронските медиуми. Со него би биле поддржани сите медиуми кои се потешко се снаоѓаат во пазарните услови. Од Владата ја повикуваат фелата ...

Read More »
error: Content is protected !!