Home / Author Archives: Битолски Весник (page 306)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Диме Спасов: За неколку месеци вработени 4.300 млади на возраст до 29 години

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, вчера во Битола посочи дека за неколку месеци, вработени се вкупно 4.300 млади на возраст до 29 години, благодарение на поволностите за компаниите што ги овозможи Владата на Република Македонија. -Преку овие ...

Read More »

Италијанскиот диригент Алесандро д’Агостини ќе диригира со Камерниот оркестар на концертот “Вечер на пијаното”

В недела, на 26 овој месец, во големата сала на Центарот за култура- Битола, познатиот италијански диригент маестро Алесандро д’Агостини ќе диригира со битолскиот камерен оркестар на целовечерен концерт насловен “Вечер на пијаното”. На концертот ќе бидат изведени дела од ...

Read More »

Министерот Диме Спасов свечено го отвори Инфо-клубот на Правниот факултет

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов денеска беше во посета на Битола. Министерот Спасов се обрати на Конференција организирана по повод Денот на ОН и свечено го отвори Инфо клубот во рамки на Правниот факултет. Заедно со вицепремиерот ...

Read More »

Апелација одлучува за новинарот Кежаровски

Во Апелациониот суд во тек е јавната седница на која се расправа за жалбите поднесени за првостепената пресуда за случајот „Ликвидација”, во кој како обвинет е и новинарот Томислав Кежаровски. Во моментот се чита првостепената пресуда, според која новинарот беше ...

Read More »

И официјално: Кико втор, Жолтио трет

Со неодржувањето на последната трка од Источно европскиот шампионат во мото- крос, која требашеда се одржи во Молдавија, заврши ова сезона за најдобрите возачи од Југоисточна Европа. Според официјалните резултати од мото федерацијата на Македонија, битолските мото-кросисти ги потврдија неофицијалните ...

Read More »

По Битола, “Ѕвончињата“ в сабота ќе пеат во Крушево во чест на Тоше

Детскиот хор “Ѕвончиња“ ја воодушевија публиката на концертот од хуманитарен карактер посветен на Тоше Проески, кој се одржа во салата на клавирите во битолскиот Завод и музеј. Заедно со трите групи “Ѕвончиња“, поделени според возраста, настапи и вокалната група Мелодиум, ...

Read More »

Скантата и Димсата не го поминаа првото коло

Иако,  на Eвропското првенство во кик-бокс кое се одржува деновиве во Шпанија,  отпатуваа со оптимизам дека имаат можност да стигнат до медал, двајцата македонски репрезентативци од Битола, Александар Најдовски – Сканта и Александар Димовски – Димса не го поминаа првото ...

Read More »

Случајот Кежаровски утре пред скопска Апелација

Скопска апелација утре ќе ја почне расправата по жалбите за случајот „Ликвидација” помеѓу кои и на новинарот Томислав Кежаровски откако неговата одбрана ја обжали по сите основи. Апелациониот суд ќе треба да одлучи дали ќе ја укине затворска казна на ...

Read More »

Врачена државната награда “23 Октомври“

Успехот дојде како плод на тотална посветеност, а е можен само ако бескрајно се сака научната и уметничката работа, истакна денеска проф. д-р Анастасика Попоска, специјалист – ортопед заблагодарувајќи се во име на добитниците на државната награда „23 Октомври” за ...

Read More »

Битола до 2017 година ќе добие парно греење од РЕК

Преку користење на топлинска енергија од РЕК “Битола“, со реконструкција на топлинските системи, изградба на магистрален топлински вод во должина од околу 12,5 км од РЕК “Битола“  до градот Битола, како и модернизација на постојната примарна и секундарна топлинска мрежа, ...

Read More »
error: Content is protected !!