Home / Author Archives: Битолски Весник (page 340)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

Раководството на ФК Пелистер ја покажа хуманата димензија, подарија новогодишни пакетчиња

Деновиве во ОУ “ Ѓорги Сугарев “ во Битола, каде своето образование го стекнуваат деца од различен етнички состав и каде што голем број од учениците, особено од ромската заедница “другаруваат” со сиромаштијата, беше многу распеано и весело. Гости на ...

Read More »

Вечерва спектакуларен концерт на “Љубојна“

Вечерва битолската публика ќе ужива во концертот  на етно групата „Љубојна“  насловен „Музика на дланка“, во големата сала на Центарот за култура,  а како и на двата концерти кои што се одржаа минатата недела во Скопје, и во Битила, пред ...

Read More »

Со детската програма на плоштадот “Магнолија“ започна богатата новогодишна програма

Со детската програма, денеска на плоштадот “Магнолија“  започна богатата новогодишна програма што ја подготви локалната самоуправа за новогодишните празнувања. Најмладите овие дена  ќе другаруваат со детските хитови од детските фестивали Си-до, Тра ла ла, Мегабит кидс и Детско тинејџерскиот фестивал. ...

Read More »

Комеморација за ракометната легенда Борис Чурлевски

Матичниот клуб на прерано починатата македонска ракометна легенда Борис Чурлевски, Ракометниот клуб  Пелистер, денеска  во малата сала на „Центарот за култура„  одржа комеморација во која  го одбележа ликот и делото на големиот спортист. На комеморацијата присуствуваше и градоначалникот на Битола, ...

Read More »

Донесен буџетот на Општина Битола за 2015 година

Советниците на вчерашната последна седница за оваа година го изгласаа буџетот на Општина Битола за новата 2015 година. Според советниците од владејачката партија, приоритет следната година, му се дава повторно  на капиталните инвестиции во општина Битола. Голем удел во креирањето ...

Read More »

И студентите од Битола на протест

И битолските студенти,  денеска исто така протестираа против најавените реформи на Законот за високо образование и воведувањето на државниот испит.     -Да не не разберат погрешно, ние сме за реформи во образованието, но не на ваков узурпаторски и самоволен начин. ...

Read More »

Судењето на актерот Сашко Огненовски стартува од почеток

Судењето на познатиот битолски актер и екс- директор на битолскиот Народен театар Сашко Огненовски, кој со неправосилна судска  пресуда на Основниот суд во Битола беше осуден на казна  затвор во траење  од  2 години за измама,   почна  од почеток. ...

Read More »

Почина Боро Чурлевски

Денеска рано изутрина,   на 49 годишна возраст почина Боро Чурлевски еден од најдобрите ракометари на Пелистер. Чурлевски својата богата ракометна кариера ја почна во ракометниот клуб Пелистер Битола. Подоцна настапуваше за екипите на Борец Велес,  Врбас, Црвенка, Килкис -Грција, Ловќен- ...

Read More »

Маратонска дискусија во Советот за издвојувањата за спортот и културата

Доцнa вечервa зaврши мaрaтонскaтa седницa нa Советот нa Општинa Битолa. Советниците, нaјголем дел од рaспрaвaтa, потрошијa околу издвојувaњето средствa  нa локaлнaтa сaмоупрaвa зa финaнсирaње нa проектите од облaстa нa културaтa, и спортот. Опозицијaтa  остро се спротивстaви нa издвојувaњето зa културaтa ...

Read More »

Александар Соколовски сениорски првак на Македонија во куглање

Битолчанецот Александар Соколовски (КК Макпетрол) во машка конкуренција е новиот сениорски првак на Македонија во куглање на првенството што се одржа во скопските кугларници “Борис Трајковски“ и “Мусандра“. Соколовски на првенството собори вкупно 1.228 кегли, втор заврши ланскиот првак Сашо ...

Read More »
error: Content is protected !!