Home / Author Archives: Битолски Весник (page 4)

Author Archives: Битолски Весник

новинар, гл. и одговрен уредник на Битолски весник

СЈО ја треси “Империја“

Уште најмалку шест месеци се потребни за да финишира истрагата за случајот „Империја“, кој е еден од најобемните предмети на СЈО, бидејќи го опфаќа периодот од 2002 до 2013 година. Како што неофицијално дознава „Фокус“, за овој случај, во кој ...

Read More »

Средба Заев – Сорос

Премиерот Зоран Заев, во рамки на економската и политичка агенда на Светскиот економски форум во Давос, се сретна и разговараше со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондациите Отворено општество (ФОО) и со Патрик Гаспар, претседател на ФОО. -Зачленувањето на Република ...

Read More »

Седница на Советот

СОВЕТ НА ОПШТИНАТА БИТОЛА Бр. 09-03/1            23.01.2019 г.  Б и т о л а Врз основа на член 26 став 2 од Статутот на Општината Битола („Службен гласник на Општината Битола“ бр. 10/05 и 17/08) и член 56 од ...

Read More »

Бугарскиот конзул лобист на ФК Пелистер

Во наредниот период Пелистер може да се случи да биде филијала на фубалскиот клуб ЦСК од Бугарија. Ваков договор деновиве постигна раководството на Пелистер со бугарскиот конзул. Првото засилување од овој договор би требало да биде фудбалерот Пламен Јанков

Read More »

Битолчани од Лондон кандидати за признанијата на Битолски весник

Конкуренцијата за добивање на признанијата на Битолски весник е се поголема. Дека оваа Манифестација е доста популарна најдобра потврда е што деновиве пријава за кандидатурата за наградите на Битолски весник стигна дури од Лондон. Се работи за битолчанец кој прави ...

Read More »

ЈП Комуналец ќе се грижи за градското осветлување

Како што е најавено во иднина за одржување и сревисирање на јавното градско осветлување во Битола ќе се грижи ЈП Комуналец. Ваквата одлука треба да биде донесена на наредната седница на Советот која треба да се одржи деновиве. Градоначалничката Наташа ...

Read More »

Нема повеќе купување бугарско државјанство

Бугарија планира да го укине законот кој овозможува „купување“ бугарско државјанство преку инвестирање во државата, соопшти бугарското Министерство за правда, укажувајќи дека овој закон не донел никакви значајни економски бенефити за земјата. Овие законски измени следат по извештајот на Европската ...

Read More »

Политичка деменција

                                         Деновиве, откако во Собранието на Република Македонија помина Законот за прифаќање на уставните амандмани во “ ексклузивно интервју “  на јавноста и се обрати  вечно “талентираниот старо- млад политичар”  на ВМРО ДПМНЕ, Александар  Николовски, кој во самобендисан  ...

Read More »

Нова книга на Киро Кипроски

Во издание на печатницата Европа 92 од Кочани деновве излезе новата книга на нашиот дописник од Гостивар Киро Кипроски. Промоцијата ке се одржи на 1 февруари во Скопје

Read More »

Влатко Ѓорчев ја истакна кандидатурата за претседател на државата

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, денеска на прес-конференција ја објави својата кандидатура за нов претседател на Република Македонија. Како што истакна тој, се чувствува подготвен да ја преземе одговорноста да застане на чело на оваа држава. „Имам моменти во животот ...

Read More »
error: Content is protected !!