Home / Вести / Битола без позитивни лица

Битола без позитивни лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 20, Кичево – 4, Велес – 3, Тетово и Виница – по 2, Куманово, Струмица, Кочани, Свети Николе, Радовиш и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани се 69 оздравени пациенти од:

Битола – 15, Скопје – 13, Струга – 6, Кичево – 5, Куманово – 4, Охрид – 3, Виница, Свети Николе, Гостивар, Кавадарци, Гевгелија и Ресен – по 2, Велес, Тетово, Струмица, Кочани, Радовиш, Македонска Каменица, Прилеп, Неготино, Делчево, Демир Хисар и Македонски Брод  – по 1.

Пријавени се вкупно 15 починати лица: 3 лица од Битола (70г, 71г и 79г), по 2 лица од Скопје (64г и 75г), Куманово (61г и 78г), Тетово (58г и 60г) и Прилеп (63г и 69г) и по едно лице од Струга (83г), Гостивар (66г), Велес (73г) и Штип (60г).

Од пријавените, 3 лица  се починати  во домашни, а останатите 12 во болнички услови.

Направени се 3.143 тестови преку: ИЈЗ-513, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово – 16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-15, Институт за микробиологија–80, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-250, Авицена-284, Биотек-376, Систина-234, лабораторија Лаор-679, Синлаб-23, Ремедика-46, Плодност–78, Генеа–87, Никоб лаб-2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 282.

Досега во земјата се направени вкупно 776.674 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.063, бројката на оздравени пациенти е 146.869, на починати е 5.311, а бројот на активни случаи изнесува 2.883.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68412, Активни 1149

Куманово 8805, Активни 272

Прилеп 8283, Активни 125

Тетово 7203, Активни 108

Битола 6286, Активни 191

Велес 5467, Активни 73

Гостивар 5164, Активни 48

Кавадарци 5150, Активни 38

Охрид 4994, Активни 186

Штип 4956, Активни 52

Струмица 4106, Активни 78

Струга 2979, Активни 65

Кочани 2785, Активни 51

Кичево 2550, Активни 76

Гевгелија 2190, Активни 25

Неготино 2182, Активни 22

Свети Николе 1522, Активни 36

Ресен 1233, Активни 33

Крива Паланка 1219, Активни 7

Радовиш 1150, Активни 59

Берово 1027, Активни 4

Делчево 971, Активни 27

Дебар 939, Активни 6

Виница 881, Активни 50

Пробиштип 789, Активни 14

Валандово 665, Активни 5

Богданци 493, Активни 3

Крушево 489, Активни 23

Демир Хисар 397, Активни 19

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 373, Активни 21

Македонски Брод 358, Активни 2

Пехчево 268, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 14

Дојран 132, Активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*