Home / Градска хроника (page 20)

Градска хроника

Утре прва седница на консултативното тело за следење на загадувањето во Битола

Утре,  во просториите на Советот на општината Битола, со почеток во 12 часот ќе се одржи првата седница на Консултативното тело за следење на состојбата со амбиенталниот воздух во Битола. На денешната прес- конференција претседателот на ова консултативно тело, Стојан ...

Read More »

Масовна прослава на празникот “Мала Богородица“ во Новаци

Викендов, во преубавиот пелагониски манастир “Рожденство на Пресвета Богородица” во Новаци се прослави по 24 ти пат големиот верски христијански празник “мала Богородица“. Црковниот одбор се погрижи како и секоја година така и оваа да има богата културно- ументичка програма ...

Read More »

Ден без автомобили во Битола

На плоштадот “Магнолија“ се реализира и финишира проектот “Европска недела на мобилноста“ и Ден без автомобили. Проектот опфати дебати, трибини, проекции на документарни филмови, се направи и избор на најубава фотографија, а денеска беа избрани најдобрите цртежи на оваа тема. ...

Read More »

Се е подготвено за празникот “Мала Богородица” во Новаци

Викендов,  во преубавиот пелагониски манастир “Рожденство на Пресвета Богородица” во Новаци ќе се прослави по 24 ти пат големиот верски христијански празник мала Богородица. Црковниот одбор се погрижи како и секоја година така и оваа да има богата културно- ументичка ...

Read More »

Дебата на тема “Одржлив транспорт во Битола“

Од 16 до 22 септември се одбележува Европската недела на мобилност. Оваа недела ја одбележува и Битола со повеќе активности. Денес во салата на Советот на Општина Битола се одржа дебата на тема „Одржлив транспорт во Битола”. На дебатата своја ...

Read More »

Лебедова песна на битолските пајтони

Во Битола се уште живеат, му се опираат на новото време и битолските пајтони. Но, ги живеат, така да се каже своите последни денови. И пајтонџиството ја пее својата лебедова песна. До пред некоја година во Битола работеа повеќемина пајтонџии, ...

Read More »

Ракометниот турнир “Трофеј на Југославија“ во Битола

На 15 март се потпиша договор “Трофеј на Југославија“ да се одржи во Битола. На турнирот ќе учествуваат екипите на Романија, Демократска Република Германија, Шведска, СССР (Исланд, Чехословачка) и домаќинот Југославија. Според изјавата на генералниот секретар на РСЈ, Љуба Љубичиќ, ...

Read More »

ЗИК Пелагонија ќе ја прероди пелагониската котлина

По петмесечни дискусии неодамна е потпишан конзорциум, а деловната соработка меѓу трите најголеми земјоделски организации во Македонија им дава можности за постигнување на уште покрупни резултати во наредниот период. Трите работни организации ќе располагаат со почетен капитал од десет милиони ...

Read More »

Се гради стоковната куќа “Јавор“

Според периодичната пресметка за трите месеци од оваа година “Јавор“ бележи натамошен интензитивен раст. Имено, реализацијата на крајот од првото тримесечие во 1972 година изнесуваше 47 милиони динари, а годинава е зголемен за 52 отсто, а сето тоа е постигнато ...

Read More »

Измамничка брачна двојка од САД се луксузира(ше) во Битола

Приказната е навистина несекојдневна и невообичаена. Додека битолските туристички работници тријат раце поради добрата летна туристичка сезона и големата посета на наши иселеници од европските и прекуокеанските земји во Битола, неколку битолски хотелиери ова лето долго ќе го паметат, а ...

Read More »
error: Content is protected !!