Home / Вести

Вести

Почнаа кадровските смени

По завршувањето на изборите во Чаир се создадоа можности за смени во образовните институции и јавните претпријатија. Денеска дојде до смени на неколку директори во неколку основни и средни училишта. Според информации на порталот на Битолски весни сменети се директорите ...

Read More »

Сопственичката на ВАН ГРУП од Могила била медицинска сестра

Сопственичката на фирмата ВАН ГРУП Л.Л. која на годинашниот Бит фест доби најмногу пари, во износ од 1.000.000 денари била медицинска сестра која работела во една приватна здраствена установа. Според извори на порталот на Бит фест таа пред извесно време ...

Read More »

Сопственичка на фирма од Могила добила 1.000.000 денари за Бит фест

Сопственичката на фирмата ВАН ГРУП ДООЕЛ Л.Л. која е од Могила за годинашниот фестивал Бит Фест добила најмногу пари. Имено според информаците на порталот на Битолски весник фирмата ВАН ГРУП ДООЕЛ Л.Л. добила ни повеќе ни помалку туку 1 милион ...

Read More »

Талески плаќал проекти на фирми основани пред самиот фестивал

Владимир Талески, екс градоначалникот на Битола од средствата наменети за Бит фест плаќал прокети на фирми кои биле формирани  пред одржувањето на фестивалот. Така на една од фирмите за Бумеранг Театар АУ, му исплатил пари за проект иако таа е ...

Read More »

Талески за Бит фест му исплаќал пари и на дечкото на неговата ќерка

Екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески, муѓу 55 физички лица кои добиле пари за наводни проекти, за Бит фест му исплатил пари и на новиот дечко на неговата ќерка К.К. Според извори на порталот на Битолски весник луѓето од општинската  ...

Read More »

Пет деца од “Орце Николов“ заразен ид коксаки

Деновиве, во клонот на градинката „Орце Никлов“ во Карпош 2 е регистрирана појава на вироза предизвикана од „Коксаки  тип А“ вирусот. Вирозата за прв пат е констатирана во понеделникот кај две дечиња од јасли (возраст од 0 до 8 месеци), ...

Read More »

Груевски повторно се повикува на народот

Зборувајки за актуелните состојби во државата лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, кој сеуште прави анализа за изборниот дебакл во интервју за Република мегу другото изјави: Планот им е преку заплашувања, притисоци, апсења и поткупи да го решат тоа. Се ...

Read More »

“Бит фест“ пералница за пари

Битолското културно лето, популарно наречено од неговиот творец Владимир Талески било пералница за перење пари. Средствата во износ од над 220.00 евра  колку што Талески потрошил за годинашниот Бит фест Талески ги делел без никакви критериуми и по свој вкус. ...

Read More »

Наташа Петровска претседател на Советот за развој на Пелагонискиот регион

Градоначалничката на Битола, Наташа  Петровска е новиот претседател на Пелагонискиот плански регион. Ваква одлука денеска донесоа новите градоначалници од деветте општини на Пелагонискиот плански регион, кои  денеска во општината Битола  ја одржаа првата конститутивна седница на Советот за развој на ...

Read More »

Талески како Дедо Марз

Сега веќе екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески се расфрлал со општинските пари како да е Дедо Мраз. Тој за Битфест годинава потрошил ни помалку ни повеќе туку над 220.000 евра, а од сите проекти кои тој дебело ги плати ...

Read More »
error: Content is protected !!