Home / Вести (page 171)

Вести

Холивудскиот продуцент Перси Ван Липински во Битола

Холивудскиот продуцент Перси Ван Липински ја продолжи својата посета во Битола за да се сретне со градоначалникот Владимир Талески и ди ги договорат трите проекти кои заедно ќе ги реализираат. Тие се договорија за снимање на заеднички документарен филм, игран ...

Read More »

Заврши македонско-грчката уметничка програма во рамките на проектот „Жива историја,жива природа“

Делегација од општина Новаци предводена од градоначалникот Лазар Котевски присуствуваше на изложбата на дела создадени на ликовната колонија во Аридеја,Грција на која присуствуваа 6 уметници од Македонија.На грчката му претходеше иста ваква активност во Новаци која заврши со изложба во ...

Read More »

Битолчани и преку петиција бараат чист воздух

После огромната поддршка на “Фејсбук” групата со наслов “Битола сака чист воздух” која брои над 7 илјади поддржувачи, битолчани масовно се потпишуваат и на он лајн петицијата која е отворена за таа намена. – Повод за формирањето на истата, се ...

Read More »

Битолски весник во секое битолско семејство

Од овој број, Битолски весник како што најави стартува со голема акција за претплата на Весникот. Битолски весник стартува со амбициозен план за претплата на 5.000 битолчани на Весникот. За сите оние кои до 30 септември ќе се претплатат на ...

Read More »

Кичевчанец отвора регионална телевизија во Битола?!

Според засега (не)потврдени информации на порталот на Битолски весник, наскоро од Битола ќе се емитува програма на кичевска телевизија. Иако, за тоа никој не сака да зборува јавно, сепак од добро информирани извори дознаваме дека сопственикот на телевизијата, кој за ...

Read More »

Во “Црвен крст“ нема криминал, таму царува непотизам

Остро демантирајќи ги наводите во кривичната пријава која СВР Битола ја поднесе против сега веќе екс-секретарот на Општинската организација на Црвениот крст Битола, за наводна злоупотреба на службената положба за 2.100 евра, на денешната прес- конференција, презентирајќи писмени докази, Никола ...

Read More »

Битолчани масовно ја поддржуваат групата “Битола сака чист воздух“ на Фејсбук

Постојано и масовно расте поддршката на “Фејсбук“ групата со наслов “Битола сака чист водух“ и за помалку од два дена има над 5500 поддржувачи, главно од Битола. Битолчани се крајно загрижени за воздухот кој што го дишат, а особено со ...

Read More »

Алармантни податоци за загаденоста во Битола

Во последно време, сите мерења на загаденоста на воздухот во Битола, покажуваат дека Битола е еден од градовите каде загадувањето на воздухот постојано расте. До редакцијата на Битолски весник стигнаа информации од наши читатели дека загадувањето на воздухот е некогаш ...

Read More »

Наместо првичните 500.000 евра, Груевски од Заев бара 50 илјади евра оштета

Наместо првичното барање за оштета во износ од 500.000 евра, одбраната на премиерот Никола Груевски, предовдена од адвокатот Никола Додовски, денеска во судот побара отштета за својот клиент од 50.000 евра. Во тужбата што ја поведе против лидерот на СДСМ, ...

Read More »

Груевски: Заев имаше смислена кампања против мене пред изборите

-Сето тоа се измислици, никогаш во животот не сум имал судир со законот и секогаш честа и угледот ми биле на прво место. Тоа беше смислена и лансирана кампања во моментот кога мојот углед беше ставен на проверка пред изборите. ...

Read More »
error: Content is protected !!