Home / Вести (page 176)

Вести

Ин мемориам : Димитар Димитровски-Такец, последен поздрав од колегите новинари од Битола

Молкна перото на доајенот на битолското и македонското новинарство, Димитар Димитровски-Такец. На 93 годишна возраст овој непресушен битолски новинар, публицист, хроничар и истражувач замина меѓу легендите. Зад себе остави богато творечко дело, повеќе книги посветени на родниот град Битола, 20 ...

Read More »

Погребан Димитар Димитровски- Такец

Денеска, на Буковските гробишта, во кругот на неговото најтесно семејство, како и почитувачите на неговото големо творештво, беше скромно како што впрочем и живееше  погребан Димитар Димитровски- Такец. Такец еден од доајените на битолското и македонското новинарство и долгогодишен дописник ...

Read More »

Почина Димитар Димитровски-Такец

Денеска рано изутрина, околу 9 часот, во Битола почина Димитар Димитровски – Такец, доајен на битолското и македонското новинарство. Тој беше еден од првата генерација битолски новинари којшто во 1964 година учествуваше во подготовката на првиот број на Битолски весник. ...

Read More »

Поставен камен-темелник за капела во црквата Св.Атанасиј во Новаци

Во присуство на градоначалникот на општина Новаци, Лазар Котевски, свештено лице и месното население беше означен стартот со изградбата на капелата во црквата Свети Атанасиј во Новаци. -Овој објект кој денес започнуваме да го градиме е на барање на населението ...

Read More »

Чесност на дело: Битолчанец пронашол и вратил поголема сума пари

СВР-Битола денеска соопшти и јавно му честиташе за постапката на битолчанец кој во текот на вчерашниот ден пронашол, пријавил и вратил поголема сума парични средства. Магадалена Димитровска, советник за односи со јавност во СВР-Битола, информираше дека во текот на вчерашниот ...

Read More »

Одбележана годишнината од загинувањето на битолските бранители во Вејце и Гајре

Со полагање букети свежи цвеќиња, пред спомениците на бранителите во дворот на СВР- Битола, пре споменикот “Ангел“ кај градскиот часовник и пред споменикот на бранителот Бошко Најдовски во село Долно Оризари, денеска, во Битола беше одбележана 14. годишнината од загинувањето ...

Read More »

Битолските лајонси се збратимија со лајонси од Хрватска

 Лајонс клубот Битола се збратимува со Лајонс клубот Нашице, а Лајонс клубот Хераклеја со Лајонс клубот Валпово-Белишќе, и двата од Република Хрватска. Звонимир Цветановски, член на Лајонс клуб „Пајко маало“- Скопје е избран за нов гувернер на Лајонс Дистрикт132 Македонија ...

Read More »

Преку програмата за мобилност “Еразмус плус“ студиска посета на Англија

Центарот за странски јазици и неформално образование на возрасни “Милевски“, кој функционира како дел од Агенцијата за преводи и посредување “Филип М“, го реализира проектот “Стекнување на европски искуства – подобрени јазични вештини“, во рамките на програмата за мобилност “Еразмус ...

Read More »

Средното Економско училиште „Јане Сандански” прослави 92 години од постоењето

Со низа активности и свечености подготвени од учениците и професорите беа одбележани 92 години од постоењето на средното економско училиште „Јане Сандански” од Битола и сто години од смртта на великанот и револуционер Јане Сандански. На патрониот празник традиционално беа ...

Read More »

Свлечиштето им го зеде сонот на битолчани

Иако се добива впечаток дека надлежните институции бавно реагираат за решавањето на овој проблем, сепак, стручните екипи мошне брзо направија стручен увид на самото свлечиште и веќе ја подготвија стручната анализа за типот и за карактерот на свлечиштето. Од денот ...

Read More »
error: Content is protected !!