Home / Вести (page 3)

Вести

Денес Грција гласа за ратификација на Преспанскиот договор

Грчкиот  парламент денеска ќе гласа за ратификување на договорот од Преспа. Расправата почна во средата, а гласањето кое требаше да се одржи вчера, беше одложено за денеска за да се остави повеќе време за дебата. Ратификацијата на договорот, според последната ...

Read More »

Ципрас ги отпиша децата бегалци од Егејска Македонија

Остри критики до Комунистичката партија на Грција, поради актуелната позиција против  Договорот од Преспа испрати грчкиот премер во неговиот говор во Парламент и ги потсети на нивната историја, јави дописничката на МИА од Атина. -Не сакам да се осврнам ниту ...

Read More »

Запалено македонското знаме во Атина

На вечерашниот протест против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент гореше македонското знаме. Грчкиот весник „Ефимерида” објави видео од случката. Неколку демонстранти од толпата прво го кинеа знамето, а потоа и го запалија, бодрени од толпата.

Read More »

Милошоски со поддршка за Влатко Ѓорчев

Антонио Милошоски ја поддржа кандидатурата на Влатко Ѓорчев за претседател на државата и му вети дека ќе гласа за него на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга. На својот фејсбук профил Милошоски напиша: „Најбитното за ваквата поддршка е тоа што со ...

Read More »

Фонд за поддршка на електронските медиуми

По примерот на Фондот за поддршка на печатените, Владата е отворена за воведување и Фонд за поддршка на електронските медиуми. Со него би биле поддржани сите медиуми кои се потешко се снаоѓаат во пазарните услови. Од Владата ја повикуваат фелата ...

Read More »

СЈО ја треси “Империја“

Уште најмалку шест месеци се потребни за да финишира истрагата за случајот „Империја“, кој е еден од најобемните предмети на СЈО, бидејќи го опфаќа периодот од 2002 до 2013 година. Како што неофицијално дознава „Фокус“, за овој случај, во кој ...

Read More »

Средба Заев – Сорос

Премиерот Зоран Заев, во рамки на економската и политичка агенда на Светскиот економски форум во Давос, се сретна и разговараше со филантропот и финансиер Џорџ Сорос, основач на Фондациите Отворено општество (ФОО) и со Патрик Гаспар, претседател на ФОО. -Зачленувањето на Република ...

Read More »

Седница на Советот

СОВЕТ НА ОПШТИНАТА БИТОЛА Бр. 09-03/1            23.01.2019 г.  Б и т о л а Врз основа на член 26 став 2 од Статутот на Општината Битола („Службен гласник на Општината Битола“ бр. 10/05 и 17/08) и член 56 од ...

Read More »

Битолчани од Лондон кандидати за признанијата на Битолски весник

Конкуренцијата за добивање на признанијата на Битолски весник е се поголема. Дека оваа Манифестација е доста популарна најдобра потврда е што деновиве пријава за кандидатурата за наградите на Битолски весник стигна дури од Лондон. Се работи за битолчанец кој прави ...

Read More »
error: Content is protected !!