Home / Вести (page 30)

Вести

Грујовски и Бошковски имале јатаци во полицијата

Грујевски и Бoшкoски имале силна логистика за дa избегaaт oд земјaвa. Спoред  некои информации пoвеќе oд десет луѓе им пoмaгaле нa двaјцaтa бегaлци. Министерoт зa внaтрешни рaбoти Oливер Спaсoвски вели декa пoлицијaтa имa инфoрмации дaли јaтaците се врaбoтени вo МВР ...

Read More »

Градоначалничката Петровска оствари средба со амбасадорот на Словенија

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска денеска ја оствари  првата работна  средба со амбасадорот на Република Словенија во Македонија, Милан Јазбец и претставници од  Словенското друштво “Триглав”. На средбата во градоначалничкиот кабинет се разговараше  за заедничката соработка помеѓу Битола и Словенија   ...

Read More »

Возниот парк обновен со стари камиони

Во  ЈП “ Комуналц “ во изминатите години, откако на чело на ова јавно претријатие е директорот Зоран Соклевски, инаку пулен на градоначалникот Владимир Талески возниот парк на камиони се обновувал исклучиво со набавка на стари и дотраени камиони. Според ...

Read More »

Ќе се обештетат сите стечајни работници

Веднаш ќе бидат обештетени сите стечајни работници од фирмите во општествена, односно државна сопственост, кои ги исполнуваат условите за тоа. Доколку има потреба, за решавање на барањата за кои ќе се процени дека не исполнуваат одреден услов, може да се ...

Read More »

Или 200 евра минималец, или казна

Од декември построги казни за работодавачите кои ќе го злоупотребат  законот за минимална плата. До тогаш ќе има само  предупредувања за да им се остави просттеор на фирмите да се адаптираат. Но потоа секое прекршување на законот за минимална плата ...

Read More »

Талески контра Груевски

Во изминатите денови ВМРО ДПМНЕ делува како раштимован оркестар. Додека лидерот на партијата Никола Груевски и некои негови локални координатори во изминатите денови со дрвја и камења фрлаа на наводната  нерегуларност на изборите, партискиот  инженеринг, криминалните избори, поткуп на гласачите ...

Read More »

Валентин Груевски нов претседател на Советот на Битола

Валентин Груевски,  од ЛДП, носителот на листата на Коалицијата на СДСМ “ Живот за сите “  е избран за претседател на Советот на Општината Битола. На предлог на мандатно имунитетската комисија Валентин Груев ски беше избран со 20 гласови за ...

Read More »

Наташа Петровска прва жена градоначалник на Битола

Наташа Петровска, првата жена градоначалник на Битола, денеска и официјално со свечена церемонија на примопредавање на функцијата, почна да раководи со општина Битола. Овој момент е историски за нашиот град, истакна доскорешниот градоначалник Владимир Талески, кој на Петровска на симболичен ...

Read More »

Заев ги отфрла обвинувањата на Груевски

Колку полесно Груевски го прифати поразот на локалните избори, толку подобро за Македонија. Ова го вели премиерот Зоран Заев, коментирајќи го последното интервју на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, за кое вели дека било многу хаотично. Заев ги отфрли обвинувањата од неговиот ...

Read More »

Груевски во нов патриотски занес

Откога се виде дека оваа власт спроведува селективна правда и ослободува најтешки криминалци и убијци, стана јасно дека веќе е бесмислено да се бара одговорност од луѓето кои борејки се за својата земја, поведени од емоциите, направија погрешен чекор на ...

Read More »
error: Content is protected !!