Home / Вести (page 4)

Вести

Нема повеќе купување бугарско државјанство

Бугарија планира да го укине законот кој овозможува „купување“ бугарско државјанство преку инвестирање во државата, соопшти бугарското Министерство за правда, укажувајќи дека овој закон не донел никакви значајни економски бенефити за земјата. Овие законски измени следат по извештајот на Европската ...

Read More »

Нова книга на Киро Кипроски

Во издание на печатницата Европа 92 од Кочани деновве излезе новата книга на нашиот дописник од Гостивар Киро Кипроски. Промоцијата ке се одржи на 1 февруари во Скопје

Read More »

Влатко Ѓорчев ја истакна кандидатурата за претседател на државата

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, денеска на прес-конференција ја објави својата кандидатура за нов претседател на Република Македонија. Како што истакна тој, се чувствува подготвен да ја преземе одговорноста да застане на чело на оваа држава. „Имам моменти во животот ...

Read More »

Ципрас: Златна зора се обиде да влезе во Парламентот

За жал уште еднаш тонот на протестот го дадоа екстремни елементи и членови на Златна зора кои во нивниот обид да влезат во Парламентот, маскирани и со дрва, камења и палки ги нападнаа полицајците и десетици повредени завршија во болница, ...

Read More »

Грците во Атина во одбрана на името Македонија

Сериозни инциденти се случија за време на протестот против Договорот од Преспа пред грчкиот Парламент, повредени се најмалку 15 лица меѓу кои и еден фоторепортер, јави дописничката на МИА од Атина. Инцидентите ги предизвикаа групи маскирани лица, веројатно припадници на ...

Read More »

Владата одлучи: Распустот на ученииците продолжен

Владата на Република Македонија попладнево донесе итна мерка за продолжување на зимскиот распуст за два дена, односно заклучно со 22 јануари (вторник), поради континуирано зголемените концентрации на загадувачки честички во воздухот во повеќе градови во Македонија, како и метеоролошките прогнози за следните ...

Read More »

Интересот над сите очекувања

Интересот за јубилејната 20 по ред,  манифестација на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани 2018 “ е огромен и над сите очекувања. Во нашата редакција и на меил адресата постојано пристигнуваат предлози за признанијата. Досега во редакцијата се пристигнати над ...

Read More »

Транспортер одложен за март

Судењето на обвнетите во случајот “Транспортер“ е одложено за месец март, кога ќе продолжи читањето на доказите. На судењето кое с еодржа на 17 јануари беа читани докази. Од вкупно 7.000 докази на СЈО, беа прочитани замо 700 докази, па ...

Read More »

Битола со енормно загаден воздух

Во Битола на мерното место Битола 2, Тетово и Струмица е надминат прагот на ПМ10 честичките, се наведува во соопштението на Министерството за животна средина и просторно планирање. -Согласно Уредба за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за ...

Read More »

Во Новаци крстот го фати Ице Марковски

Традиционално со фрлање на светиот крст во осветените води во сите православни храмови во општина Новаци се одбележа големиот христијански празник Богојавление-Водици . Главната церемонија се одржа во црквата СВ Атанасиј Велики во с.Новаци каде на светата богослужба присуствуваа голем ...

Read More »
error: Content is protected !!