Home / Вести (page 5)

Вести

Јове Стојчевски го фати крстот во Битола

                  Точно 29 момчиња во Битола  денеска скокнаа по  светиот крст кој во водите  на базенот во црквата “Св. Великомаченик Димитрија “ го постави владиката Петар. Најсреќен меѓу нов беше дваесет и двегодишниот Јове Стојчевски  кој како што изјави по ...

Read More »

Состанок на Коалицијата “ За подобра Македонија “

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ реафирмира и инсистира организирање предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, бидејќи граѓаните на тој начин ќе одлучат дали се за понижена и омаловажена Северна Македонија или се за горда и достоинствена Република Македонија, изјави ...

Read More »

Афоризми: Блаже Докуле

Таман решив да штедам за џип,  кога гледам ми снемало тоалетна хартија. Грујо не избега(л), уплатил предвреме за дочек на Новата 2019 година во Будимпешта Се “тепаме” дали сме Антички Македонци , или Стари словени,  А не сме знаеле дека ...

Read More »

Огромен интерес за интервјуто со отец Партениј во Битолски весник

Интервјуто со игуменот Партениј во Битолски весник кое го направи нашиот дописник од Гостивар Киро Кипровски во последниот број на Битолски весник предизвика огромен и терес не само во битолската туку и пошироката македонска јавност,а го пренесоа и странство.

Read More »

Единствено верата во Бога му носи вистинско ослободување на човекот

Игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”, архимандритот Партениј, кој иако во минатиот месец и на почетокот на годинава беше максимално ангажиран во подготовките за прослава на Бадник и Божик, за големиот православен христијански празник Рождеството на нашиот Спасител Исус ...

Read More »

Околу 80.000 Срби го поздравија Путин

По завршување на билатералните разговори и прес конференцијата на рускиот претседател Владимир Путин со неговиот домаќин српскиот претседтаел Александар Вучиќ во Белград, главна тема на нивната средба беше косовското прашање и енергетиката, поточно гасното поврзување на Србија со Турски тек. ...

Read More »

Ципрас преживеа, на ред е Преспанскиот договор

Дали македонското членство во НАТО не оди според предвиденото со оглед дека грчкиот парламент дефинитивно нема на иста седница да ги ратификува Преспанскиот договор и македонскиот протокол за НАТО. Грчкиот премиер Ципрас најави дека протоколот за НАТО ќе се ратификува ...

Read More »

Општо корисна работа за затворениците

На иницијатива на Управата за извршување на санкции, а во рамките на твининг  проектот „Јакнење на казнено поправниот систем и пробациската служба“, денес во општина Битола, се одржа состанок на кој присуствуваа градоначалничката на општина Битола, претставници од јавните претпријатија, ...

Read More »

Миленко Неделковски:Не се чуствувам виновен

Не се чувствувам виновен“. Вака на денешното судско рочиште се изјасни водителот Миленко Неделковски на кој му се суди за ширење на говор на омраза. Тој кривично се гони за ширење расистички и ксенофобичен материјал, во врска со неговиот коментар ...

Read More »

Лажна бомба во Собранието

Едно лице е уапсено откако вчеравечер лажно пријавил дека поставил мина под Собранието на Република Македонија и во зградата на Итната медицинска помош, велат од МВР. „На 16.01.2019 година во 23.05 часот во СВР Скопје, Д.И.(40) од Скопје, лице со ...

Read More »
error: Content is protected !!