Home / Вести (page 5)

Вести

Кога суетите ги водат луѓето

Деновиве како на времето, во 1936 година, кога битолчани со доброволни акции го градеа планинарскиот дом Копанки, планинарите на ПСК Пелистер, со доброволни акции и донации на граѓани, почнаа со обновата на планинарскиот дом Копанки. Речиси секој викенд десетици планинари ...

Read More »

Донирани канти за селекција на пластичен отпад

Општина Битола и ЈП Комуналец, во соработка со правниот субјект за постапување со отпадно пакување „Пакомак“ од Скопје, денес ја реализираа акцијата со која во населбата Стрелиште беа донирани канти и контејнери за примарна селекција на пластичен отпад. Оваа населба ...

Read More »

Анета Мицевска ги запали новачани

Синоќа  во дворот на општината Новаци со концертот на групата Молика стартуваше годинашното културно лето Новаци 2018. Дворот на општината беше претесен за да ги собере сите гости. Ги имаше од 7 до 77 од целиот пелагониски регион. Дојдоа на ...

Read More »

Книгите кои ги печатеше Груевски стојат во визбите

Како министер ќе се трудам за култура подеднаква за сите, без предности и негативна селекција. Сите коментари и информации што ги слушаме ќе се потрудам да ги анулираме и секој етникум да го чувствува Министерството за култура како свое. Во ...

Read More »

Радио Б 97 со нова шема и комплетно нова програма

Деновиве Радио Б -97 ги заврши сите подготвитлни работи з ановата програмска шема, с која наскоро ке старува. За таа цел Радио Б -97 деновиве  монтира нова опрема и организра нов тим, кој ке ја реалзира новата програмска шема. Слушателите ...

Read More »

Кривични пријави за Заев ,Димитров и Џафери

ВМРО-ДПМНЕ до Јавното Обвинителство за организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, против Никола Димитров, против Талат Џафери, како и против сите пратеници кои што гласаа за овој капитулантски, противуставен и противзаконски договор потпишан со Република ...

Read More »

Пратениците по втор пат го изгласаа Законот за ратификација на Договорот со Грција

Во отсуство на опозицијата Собранието со мнозинство пратениците, или 69 гласа „за“ го донесе Законот за ратификација на Договорот со Грција во трето читање откако претседателот Ѓорге Иванов одби претходно да го потпише указот. Овој пат беа присутени 70 пратеници ...

Read More »

Од 10 до 13 години за обвинетите кои се обидоа да го убијат Села

Судијката Славица Андреевска им изрече  затворски казни од 10,6 до 13,6 години, на  седумината обвинети за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села. Според пресудата, која денеска беше соопштена во Кривичниот суд, обвинетиот Кире Георгиевски е осуден на 13 години, а ...

Read More »

Планинарите сами ќе го обновуваат Копанки!

Ако се суди според преписката која во изминатите денови се води меѓу планинарскиот клуб Пелистер и локалната самоуправа, по се изгледа дека до компромис нема да дојде и планинарите сами ќе го обновуваат домот “Копанки“, кој изгоре до темел пред ...

Read More »
error: Content is protected !!