Home / Култура

Култура

Бугарскиот конзул лобист на ФК Пелистер

Во наредниот период Пелистер може да се случи да биде филијала на фубалскиот клуб ЦСК од Бугарија. Ваков договор деновиве постигна раководството на Пелистер со бугарскиот конзул. Првото засилување од овој договор би требало да биде фудбалерот Пламен Јанков

Read More »

Традиционален Божикен и Новогошен концерт на “ Марко Марулиќ“

Во организација на Хрватскиот културен центар и Македонско-хрватското друштво “Марко Марулиќ“, а во соработка со Центарот на култура, во Битола се одржа традиционалниот Божиќен и новогодишен концерт. -Оваа година сакавме да ја промовираме далматинската песна преку далматинските клапи- женската клапа ...

Read More »

Отворена изложба “Економијата на Преспа низ вековите“

Во Ресенскиот Сарај синоќа беше отворена изложбата „Економијата на Преспа низ вековите“ од Игор Ефтимовски, млад ресенчанец кој од неодамна е дипломиран археолог. Во рамките на оваа изложба се претставени економските фази на развојот на Преспа во минатото, почнувајќи од ...

Read More »

Предновогодишен филмски викенд за деца

Oд денеска до 20 ноември во четири градови низ Македонија ќе бидат прикажани четири филмови за деца во рамките на проектот „Предновогодишен детски филмски викенд“ организиран од Асоцијацијата на филмски дистрибутери АФИДИ Битола. Филмовите се наменети за деца од 10 ...

Read More »

Доделување наградата Роберто Беличанец

Денес во 20 часот во просториите на Јавна соба Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници има чест да Ве покани на свеченото доделување на годишната награда Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец.

Read More »

Промоција на учебникот “Инклузивна педагогија“ на д-р Марија Ристевска

Во организација на НУУБ “Климент Охридски“ – Битола и Педагошки факултет при Универзитет „Св. Климент Охридски“ – Битола,денеска ќе се промовира  учебникот „Инклузивна педагогија“ од проф. д-р Марија Ристевска, Педагошки факултет – Битола. Промотори: проф. д-р Горан Ајдински, редовен професор ...

Read More »

Збогум Љубиша

На 81 година вчера почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937 година. На македонската јавност ѝ е познат ...

Read More »

Промоција на творештвото на Винка Саздова

НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола и Издавачкиот центар ТРИ среда на 5 декември со почеток во 12 часот во Салата за промоции  ќе го промовираат творештвото на  една од најпопуларните македонски авторки, Винка Саздова. На оваа прва средба на ...

Read More »

Отворен Интерфест 2018

Со концерт на Македонската филхармонија под диригентската палка на Борјан Цанев и виолинистката од Казахстан, Ајман Мусакаџајева, синоќа свечено беше отворен фестивалот на класична музика Интерфест Битола. Љубителите на класичната музика во Битола, кои до последното место ја исполнија салата ...

Read More »
error: Content is protected !!