Home / Култура (page 10)

Култура

Почнува 35. издание на ликовната колонија „Мал битолски Монмартр“

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ од Битола ги пречека годинешните учесници на 35. издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ која вечер во Старата битолска чаршија ќе биде отворена со изложба и огномет. Од денеска до 30 ...

Read More »

Штипскиот Музеј потпиша договор за соработка со Меѓународниот Славјански универзитет

Директорот на Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј на град Штип, Зоран Читкушев и ректорот на Меѓународниот Славјански универзитет „Гаврило Романович“-Державин“ – Свети Николе и Битола, Душан Николовски денеска потпишаа Договор за соработка со цел студентите, но ...

Read More »

Се е подготвено за 35. издание на „Малиот битолски Монмартр“

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“ од Битола подготвено е да ги пречека годинешните учесници на 35. издание на меѓународната детска ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“. На денешната прес конференција, раководителот на студиото, Коста Хаџиантоновски истакна дека од 23 до ...

Read More »

Отворена изложбата „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“

НУ Центар за култура-Битола денеска ја претстави 41. Државна изложба на детски ликовни творби на тема „Народната култура како трајна инспирација во моето творештво“. Еминентниот ликовен уметник, Панде Петровски, претседател на стручната жири комисија, која воедно одлучуваше и за наградите ...

Read More »

Симфониски концерт за деца „Петре и волкот”

Македонската филхармонија на 18.05.2016 година, во 18.00 ч. во НУ Центар за култура Битола ќе одржи симфониски концерт за деца, ќе ја изведе популарната оркестарска суита „Петре и волкот” под диригентство на маестро Борјан Цанев.   „Петре и волкот” е ...

Read More »

Претставата “Слугинки“ на сцената на Интимниот театар во Битола

Синоќа, на младинската сцена при Интимниот  театар во  Битола се одигра претставата „Слугинки”  која ја изведоа  битолски актерки:  Ана Жежовска, Симеона Павловска и Симона Овезовска. Претставата е по текстови од Жан Жене и Ева Енслер, а во режија на Димитар ...

Read More »

Концерт на унгарско џез дуо

Вечерва,   со почеток во 19 часот, унгарското џез дуо, Вероника Харча и Балинт Ѓемант ќе одржат концерт во НУ Центар за култура – Битола. Унгарската популарна џез пејачка, добитничка на повеќе музички награди, Вероника Харча и гитаристот Балинт Ѓемант ...

Read More »

Јоланда Поденојте лауреат на фестивалот на монодрамата

Синоќа во преполнетата  театарска сала на Народниот театар во  Битола со одигрувањето на претставата „Случајот Хармс” од Театар Комедија Скопје беше спуштена завесата на годинашното 18. по ред издание на  интернационалниот фестивал на монодрамата  во Битола. Актерката  Јоланда Поденојте  од ...

Read More »

Благоја Куновски – Доре е нов директор на „Браќа Манаки“

Друштвото на филмските работници денеска на прес конференција објави дека нов директор на интернационланиот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ е избран дологогодишниот филмски критичар и селектор Благоја Куновски – Доре. Нов уметнички директор е Евгенија Теодосиевска, досегашна селекторка на ...

Read More »

Со две монодрами на актери од Ерменија и Македонија продолжува фестивалот на монодрама

Со две нови монодрамски остварувања на актери од Ерменија и Македонија кои вечер ќе бидат иведени во битолскиот Центар за култура, продолжува Интернационалниот фестивал на монодрама. Претпоследната фестивалска вечер ќе ја отвори Нора Бадалијан актерка од Државниот куклен театар од ...

Read More »
error: Content is protected !!