Home / Култура (page 20)

Култура

Најлудата ноќ битолчани ќе ја прослават со спектакуларен концерт на Калиопи

Битолчани Новата Година ќе ја прослават со поп дивата Калиопи. Најлудата ноќ, битолчани ќе ја дочекаат со најголемата музичка ѕвезда, поп дивата Калиопи која  ќе ги забавува на плоштадот Магнолија. Ова денеска на заедничка прес-конференција го соопштија, градоначалникот Владимир Талески ...

Read More »

Традиционален концерт на КУД Илинден

Културно-уметничкото друштво Илинден од Битола  го одржа својот традиционален концерт со кој одбележа 59 години од  постоењето. Публиката имаше можност да го погледне најдоброто од членовите на овој ансамбл кој за првпат на сцената изведе две нови авторски постановки, едната ...

Read More »

Изложба „Мајка Тереза – вечниот ангел на милосрдието“

Универзитетската  библиотека „Св.Климент Охридски“-Битола и НУ „Спомен куќа на Мајка Тереза“-Скопје денес отворија ретроспективна изложба „Мајка Тереза – вечниот ангел на милосрдието“ со што продолжи културниот караван на таа национална установа во повеќе градови во Република Македонија. Изложбата освен во ...

Read More »

Завод и музеј ќе реализира крупен европски проект “Граѓански иновативни скулптури“

Заводот  и музеј од  Битола   доби крупен  европски проект што ќе го реализира во соработка со 12 партнери. -Станува збор за крупен проект насловен “Граѓански иновативни скулптури“ што ќе се реализира во следните три години, а вредноста на проектот ...

Read More »

Заврши снимањето на филмот “Ослободувањето на Скопје“ во Битола

По месец дена, денеска во Домот на АРМ, падна последната клапа од снимањето на играниот филм “Ослободувањето на Скопје“ во Битола, во режија на познатиот актер Раде Шербеџија. По снимањето на последната сцена од овој филм, филмската екипа се сели ...

Read More »

Репертоар на Народниот театар од деветти до 14 декември

Од Битолскиот Народен театар е поставен следниот репертоар на претставите што ќе се одиграат од деветти до 14 декември. 09,12.2014 (вторник)     19.30ч. „Без паника“ текст: Мика Мулуахо режија: Благој Мицевски 10.12.2014 (среда)        19.30 ч. Каренина ...

Read More »

Жените од ВМРО-ДПМНЕ го одбележаа месецот на новелата

Ноември е месец на новелата. По тој повод Унијата на жени на  ВМРО-ДПМНЕ Битола, во  малата сцена во Битолскиот  Народен театар , организираше средба со познатиот и најнаградуван битолски писател на новели и кратки раскази Петре Димовски. На средбата професорката ...

Read More »

Прогласени најдобрите на фестивалите “Тра ла ла кидс” и ”Тра ла ла Битола”

На гала концерт во Центарот за култура во Битола беа  доделени наградите за најдобрите учесници на детските музички фестивали “Тра ла ла кидс” и ”Тра ла ла Битола” кои се одржаа на 27 и 28 ноември. Првата награда на фестивалот ...

Read More »

Во Битола ќе се одржат детските музички фестивали “Тра-ла-ла кидс” и “Тра-ла-ла“

Битола на 27 и 28 ноември ќе биде домаќин на детските музички фестивали “Тра-ла-ла кидс” и “Тра-ла-ла Битола” на кој ќе  учествуваат 29 млади музички таленти од целата држава. Двата фестивали се во организација на Здружението за аудио визуелна уметност ...

Read More »

Здружението за македонско-германско пријателство и соработка Битола го одбележа полнолетството

Здружението за македонско-германско пријателство и соработка Битола го одбележа 18 годишното постоење. Претседателката на здружението д-р Валентина Илиева, која од неодамна е и почесен конзул на Република Австрија во Македонија, истакна дека на почетокот пред 18 години здружението броело 80 ...

Read More »
error: Content is protected !!