Home / Култура (page 28)

Култура

Проекцијата на филмот во кој главна улога игра Бинош во полупразна сала

На свечено отворање на “Браќа Манаки“ се случи непријатност. Имено, кога заврши официјалниот дел и беа доделени наградите на оскаровците, додека екипата на МТВ ги пакуваше камерите, голем број на “љубители“ на филмот, додека се прикажуваше проекцијата на  “Облаците на ...

Read More »

Со врачувањето на наградите на тројцата оскаровци, свечено отворен “Браќа Манаки“

Со врачувањето на наградите на тројцата оскаровци, Лука Бигаци, Крис Менџис и Жулиет Бинош, вечерва свечено беше отворено 35. по ред издание на интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки” во Битола. Специјалната награда „Златна камера 300” за особен придонес во светската ...

Read More »

Жулиет Бинош беше емотивна при врачувањето на наградата на “Браќа Манаки“

Светски познатата актерка и оскаровка Жулиет Бинош се расплака по врачувањето на наградата Златна камера 300 за особен продонес во светската филмска уметност , кога претседателот на државата Ѓорге Иванов му ја врачи статуетката. Таа пред присутните ја посочи огромната ...

Read More »

Жулиет Бинош ја посети “Хераклеја Линкестис“

Француската актерка Жулиет Бинош, која доцна синоќа пристигна во Битола на ИФФК „Браќа Манаки”, денеска ги посети античкиот локалитет Хераклеја Линкестис, а подоцна замина во посета и на Охрид. Според организаторите на фестивалот, на француската дива , која во моментот ...

Read More »

Крис Менџис пристигна во Битола

Легендарниот Крис Менџис е првиот гостин кој пристигна во Битола за фестивалот” Браќа Манаки “. Британецот Крис Менџис во Битола пристигна со сопругата Џудит Ан Менџис. Менџис беше пречекан од директорката на фестивалот Лабина Митевска. Тој во Битола ќе остане ...

Read More »

Дуканџиите се закануваат со протести на премиерата “ До Балчак”

Битолските дуќанџии кои две години чекаат да им бидат платени трошоците направени од екипата која го снимаше филмот „До балчак”, најавуваат протести пред проекцијата на филмот в недела во Центарот за култура. Револтирани од непочитувањето на договорот што го потпишале ...

Read More »

Милчо Манчевски на “ Браќа Манаки “

На годинашниот филмски фестивал „Браќа Манаки” гостин ќе биде и прославениот македонски филмски режисер Милчо Манчевски. Тоа денес го соопштија организаторот на фестивалот и генералниот спонзор, мобилниот оператор ВИП. Во соопштението испратено до медиумите меѓу другото се вели дека Фестивалот ...

Read More »

Оскаровката Жулиет Бинош главна ѕвезда на “Браќа Манаки 2014“

ИФФК „Браќа Манаки” и Вип оператор со огромно задоволство и после неколкугодишни преговори открија дека годинава ја остваруваат својата огромна желба да ја донесат во Македонија сигурно најбараната актерка во моментов и една од најголемите на сите времиња, Жулиет Бинош, ...

Read More »

Две македонски премиери и 76 филмови на “Браќа Манаки“

ИФФК „Браќа Манаки” и Вип оператор денеска во “Сити хол“ во Скопје, ја објавија целосната програма на 35-тото издание на Фестивалот „Браќа Манаки”, која преку осум програмски категории опфаќа исклучителни 76 филмови, од кои 20 се македонски проекти или филмски ...

Read More »

Тони Гламчевски на чело на филмскиот фестивал во Нанси

Со меѓународниот филмски фестивал „Нанси-Лорен”, кој се одржува во францускиот град Нанси од 29 август до 6 септември и кој важи за еден од најголемите филмски фестивали во овој дел на Франција, годинава претседава и го координира Тони Гламчевски. Тој ...

Read More »
error: Content is protected !!