Home / Култура (page 29)

Култура

Полна сала и овации за премиерата на филмот “До балчак”

Синоќа, во преполнетата сала на Центарот за култура во Битола, беше прикажана премиерата на македонскиот филм “До балчак” во режија на Столе Попов. Иако, имаше шпекулации дека ќе се случи протест на дел од дуќанџиите кои не добиле хонорари од ...

Read More »

Дарко Митревски го претстави сценариото за “Аферата Мис Стон“

Режисерот Дарко Митревски и продуцентите Санмин Парк од САД и Роберт Насков од Македонија, денеска во Битола претставија делови од сценариото на новиот македонски филм „Аферата Мис Стон”. Митревски истакна дека идејата за најновиот филм ја „пронашол” во една американска ...

Read More »

Пред камерите и во филмовите сум вистинската Бинош

Сакам Македонија да биде дел од Европската унија, тоа како македонски народ го заслужувате, истакна оскаровката и филмска дива Жулиет Бинош на пладневната прес-конференција со новинарите, фановите, филмаџиите и ги собра сите аплаузи од многубројните присутни. Еден час присутните имаа ...

Read More »

Непријатна сцена на црвениот килим на Манаки

Непријатна сцена се случи на вечерашното свечено отворање на Филмскиот фестивал “Браќа Манаки“ во Битола. Во моментите кога сите вљубеници на филмската уметност го чекаа пристигнувањето на оскаровката Жулиет Бинош, наместо возбуда, мораа да гледаат кавга помеѓу директорката на Фестивалот, ...

Read More »

Проекцијата на филмот во кој главна улога игра Бинош во полупразна сала

На свечено отворање на “Браќа Манаки“ се случи непријатност. Имено, кога заврши официјалниот дел и беа доделени наградите на оскаровците, додека екипата на МТВ ги пакуваше камерите, голем број на “љубители“ на филмот, додека се прикажуваше проекцијата на  “Облаците на ...

Read More »

Со врачувањето на наградите на тројцата оскаровци, свечено отворен “Браќа Манаки“

Со врачувањето на наградите на тројцата оскаровци, Лука Бигаци, Крис Менџис и Жулиет Бинош, вечерва свечено беше отворено 35. по ред издание на интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки” во Битола. Специјалната награда „Златна камера 300” за особен придонес во светската ...

Read More »

Жулиет Бинош беше емотивна при врачувањето на наградата на “Браќа Манаки“

Светски познатата актерка и оскаровка Жулиет Бинош се расплака по врачувањето на наградата Златна камера 300 за особен продонес во светската филмска уметност , кога претседателот на државата Ѓорге Иванов му ја врачи статуетката. Таа пред присутните ја посочи огромната ...

Read More »

Жулиет Бинош ја посети “Хераклеја Линкестис“

Француската актерка Жулиет Бинош, која доцна синоќа пристигна во Битола на ИФФК „Браќа Манаки”, денеска ги посети античкиот локалитет Хераклеја Линкестис, а подоцна замина во посета и на Охрид. Според организаторите на фестивалот, на француската дива , која во моментот ...

Read More »

Крис Менџис пристигна во Битола

Легендарниот Крис Менџис е првиот гостин кој пристигна во Битола за фестивалот” Браќа Манаки “. Британецот Крис Менџис во Битола пристигна со сопругата Џудит Ан Менџис. Менџис беше пречекан од директорката на фестивалот Лабина Митевска. Тој во Битола ќе остане ...

Read More »

Дуканџиите се закануваат со протести на премиерата “ До Балчак”

Битолските дуќанџии кои две години чекаат да им бидат платени трошоците направени од екипата која го снимаше филмот „До балчак”, најавуваат протести пред проекцијата на филмот в недела во Центарот за култура. Револтирани од непочитувањето на договорот што го потпишале ...

Read More »
error: Content is protected !!