Home / Култура (page 30)

Култура

Оскаровката Жулиет Бинош главна ѕвезда на “Браќа Манаки 2014“

ИФФК „Браќа Манаки” и Вип оператор со огромно задоволство и после неколкугодишни преговори открија дека годинава ја остваруваат својата огромна желба да ја донесат во Македонија сигурно најбараната актерка во моментов и една од најголемите на сите времиња, Жулиет Бинош, ...

Read More »

Две македонски премиери и 76 филмови на “Браќа Манаки“

ИФФК „Браќа Манаки” и Вип оператор денеска во “Сити хол“ во Скопје, ја објавија целосната програма на 35-тото издание на Фестивалот „Браќа Манаки”, која преку осум програмски категории опфаќа исклучителни 76 филмови, од кои 20 се македонски проекти или филмски ...

Read More »

Тони Гламчевски на чело на филмскиот фестивал во Нанси

Со меѓународниот филмски фестивал „Нанси-Лорен”, кој се одржува во францускиот град Нанси од 29 август до 6 септември и кој важи за еден од најголемите филмски фестивали во овој дел на Франција, годинава претседава и го координира Тони Гламчевски. Тој ...

Read More »

Се снима нова турска серија во Битола

Во продукција на Турската радио телевизија (ТРТ) деновиве во Битола и Битолско се снимаат епизоди за новата турска серија. Во серијата станува збор за големиот прогон на Турците од овие простори. Сцени од оваа нова турска серија покрај во Битола ...

Read More »

Поетска средба со Венко Андоновски во Магазата

Синоќа во дворот на битолската Магаза, вљубениците во пишаниот збор уживаа во поетската средба со наслов „Сиже и фабула” на Венко Андоновски, професор на Филолошкиот факултет, истакнат писател и колумнист. Настанот беше дел од Битфест кој вчеравечер беше заокружен со ...

Read More »

Уште две недели до Филмскиот фестивал “Браќа Манаки“

Уште нецели две недели не делат од најновото издание на Интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки“ во Битола. Свеченото отворање на Фестивалот ќе биде на 13 септември, а и годинава, според најавите на организаторите, истакнати имиња од светската филмска индустрија, ќе ...

Read More »

“Битфест“ низ објективот на Сашо Ристевски

Во битолската Магаза, синоќа, во рамки на Битфест, ретроспективна изложба со 150 фотографии, промовираше, фоторепортерот и новинар на Битолски весник, Сашо Ристевски. – Иако беше тешко од голем број на настани и илјадници фотографии да се изберат најдобрите и најубавите, ...

Read More »

Владо Јаневски ја запали Хераклеја

Со спектакуларниот концерт на најголемата македонска музичка звезда, на античкиот локалитет Хераклеја, Владо Јаневски, и изложбата на фотографии на фоторепортерот и новинар на Битолски весник , Сашо Ристевски, во Магазата, официјално се спушти завесата на годинашното Битолско културно лето “Битфест ...

Read More »

Концерт на “Нокаут” на Ракометно

Синоќа, на Ракометното игралиште во Битола, пред многубројни фанови, момците од “Нокаут” одржаа концертна промоција на нивниот најнов студиски албум “Три”. Многу музика, емоции и позитивна енергија имаше на концертот на “Нокаут” на Ракометно. Публиката уживаше во изведбите на нивните ...

Read More »

Претставена една поинаква визија за архитектурата

Синоќа, во Центарот за култура се отвори изложбата со наслов СТАВ. Тоа беше изложба на дипломски проекти на генерацијата запишана 2006 година на Архитектонскиот факултет – Скопје при Универзитет „Св. Кирил и Методиј”. -Тоа беше изложба на една поинаква визија ...

Read More »
error: Content is protected !!