Home / Култура (page 30)

Култура

Владо Јаневски ја запали Хераклеја

Со спектакуларниот концерт на најголемата македонска музичка звезда, на античкиот локалитет Хераклеја, Владо Јаневски, и изложбата на фотографии на фоторепортерот и новинар на Битолски весник , Сашо Ристевски, во Магазата, официјално се спушти завесата на годинашното Битолско културно лето “Битфест ...

Read More »

Концерт на “Нокаут” на Ракометно

Синоќа, на Ракометното игралиште во Битола, пред многубројни фанови, момците од “Нокаут” одржаа концертна промоција на нивниот најнов студиски албум “Три”. Многу музика, емоции и позитивна енергија имаше на концертот на “Нокаут” на Ракометно. Публиката уживаше во изведбите на нивните ...

Read More »

Претставена една поинаква визија за архитектурата

Синоќа, во Центарот за култура се отвори изложбата со наслов СТАВ. Тоа беше изложба на дипломски проекти на генерацијата запишана 2006 година на Архитектонскиот факултет – Скопје при Универзитет „Св. Кирил и Методиј”. -Тоа беше изложба на една поинаква визија ...

Read More »

Утре се затвора Битфест

Со спектакуларен концерт на најголемата македонска музичка ѕвезда, на античкиот локалитет Хераклеја, Владо Јаневски, и изложбата на фотографии на фоторепортерот и новинар на Битолски весник , Сашо Ристевски, во Магазата, утревечер, на 29 август, официјално се спушта завесата на годинашното ...

Read More »

Децентрализирана култура промовираше деветто издание на АКТО

Минатата седмица се одржа и деветтото издание на Фестивалот на современи уметности АКТО. Темата на АКТО 9 беше референца на Брехтовата мисла: “Уметноста не е огледало на кое се гледа реалноста, туку чекан со кој треба да се обликува“. Главните ...

Read More »

Со концерт на групата “Љубојна“ затворено културното лето во Новаци

Со спектакуларниот концерт на македонската етно-група “Љубојна“ пред многубројна публика, беше означен крајот на годинашното издание на културното лето “Новаци 2014“ во Општината Новаци, кое се одржа под покровителство на градоначалникот Лазар Котевски. Во прекрасниот амбиент на дворот на манастирот ...

Read More »

ДИ ЏЕЈ ТОМ НОВИ ГО ЗАПАЛИ ШИРОК СОКАК

Синоќа битолски Широк сокак “гореше” на манифестацијата “Широк сокак во бело” која се одржа по четврти пат. Главна звезда на настанот беше светски познатиот ди џеј и продуцент од Германија Том Нови кој со својот сет ја воовдушеви над 10 ...

Read More »
error: Content is protected !!