Home / Македонија (page 10)

Македонија

Поддршка за Марко Чаласан од македонски бизнисмени и музичари

Не постои Македонец којшто не слушнал за името Марко Чаласан. „Генијалецот по информатика” поседува такви вештини што дури и самиот CNN во 2010-та година направи сторија за него, па за него може слободно да се каже дека знае целиот свет. ...

Read More »

Стејт Департментот честиташе на изборите во Македонија

Американскиот Стејт Департмент го поздрави одржувањето на изборите во Македонија како важен прв чекор за излегување од политичката криза. Портпаролот на Стејт Департмент Џон Кирби ги повика партиите што ќе ја формираат идната Влада да работат конструктивно и со опозицијата, ...

Read More »

СДСМ:Резултатите од ДИК покажуваат неизвесност за бројот на пратеници

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) денеска оцени дека првичните неофицијални резултати за парламентарните избори на Државната изборна комисија (ДИК) покажуваат неизвесност околу бројот на добиени пратенички мандати. – Мал број гласови се одлучувачки за бројот на мандати во неколку изборни ...

Read More »

Груевски: Што побрзо да се формира новата влада

Треба што побрзо да се формира новата влада, да продолжиме со силното темпо на работа и да се вратиме на патеките на економијата и на сите реформи, вклучувајќи ги и поврзаните со членството во ЕУ и НАТО. Тоа го истакна ...

Read More »

Бејли ја повика идната влада да соработува со опозицијата

Амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, ја повика идната влада да соработува со опозицијата, со цел да продолжи процесот на евроатлантските интеграции на Македонија, во неговото обраќање на денешната прес-конференција, по повод одржаните предвремени парламентарни избори. – Американската амбасада ...

Read More »

ДИК: ВМРО ДПМНЕ освои 51 мандат, СДСМ – 49

Државната изборна комисија ги објави прелиминарните резултати, според кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ освои 51 мандат, а опозициската СДСМ 49. Во ИЕ1, СДСМ освои 92.247 гласа или 42,35 проценти од гласовите, наспроти 72.842 гласа, односно 33,44 проценти за ВМРО-ДПМНЕ. Зад нив се ...

Read More »

Тачи: Jа преземам одговорноста за изборниот резултат на ДПА

Претседателот на ДПА Мендух Тачи целосно ја презеде одговорност за постигнатиот резултат на партијата на предвремените парламентарни избори. – Одговорноста за лошиот резултат на ДПА на изборите ја преземам целосно јас како претседател на партијата и од срце им се ...

Read More »

Ахмети: ДУИ победи, Албанците изгубија мандати

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети на  прес-конференција во Тетово нагласи дека го радува фактот што изборите поминаа мирно, без проблеми, што според него, значи дека земјава оствари голем напредок и зрелост околу организирањето на слободни избори. – ...

Read More »

Груевски: Оваа победа има особена важност и тежина

Секогаш ќе работиме во интересите на државата во корист на државните и националните интереси. Ова го кажувавме пред и сега после изборите. Секогаш сме биле и ќе останеме на линијата на националните интереси, порача во својот говор лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Read More »

Заев: Македонија испиша историја

Бидете среќни и горди, испишавте историја, јас се гордеам со вас. Македонија е горда земја, среќна земја. Ги чекаме резултатите, трендовите можат само да растат, затоа треба да се радувате, падна режимот, победи животот – порача лидерот на СДСМ Зоран ...

Read More »
error: Content is protected !!