Home / Македонија (page 20)

Македонија

Груевски: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва премиерот ...

Read More »

Масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ, на кој присуствуваат неколку десетици илјади граѓани, се одвива вечерва во Скопје пред Македонското Собрание.   Целта на митингот под мотото „Македонија силна!“ е да се потврди  поддршка на народот за власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Read More »

Втора лидерска средба, нова закажана за 26 мај

Нова средба на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ Зоран Заев, ДУИ Али Ахмети и ДПА Мендух Тачи е договорена за 26 мај. На денешната средба биле презентирани предлозите на ДУИ за формирање работни групи за изнаоѓање решенија за излез ...

Read More »

Денеска голем собир на ВМРО–ДПМНЕ пред Собрание

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за денеска во 20 часот најави голем митинг за поддршка на стабилна и силна Македонија. Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров во најавата за митингот порача дека ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш до сега ќе се бори ...

Read More »

Партиските лидери на нова средба за излез од кризата

Лидерите на четирите најголеми партии во Македонија Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Медуха Тачи се очекува денеска во Скопје да ја одржат втората средба за изнаоѓање решение за излез од политичката криза ...

Read More »

Активисти и граѓани ќе кампуваат пред Влада

На протестот учествуваа илјадници граѓани, а планирано е дел од нив да останат да спијат пред Влада и во континуитет да го продолжат протестот. По говорите, активисти извадија шатори, душеци, ќебиња за останатиот дел од протестот, да кампуваат пред Влада. ...

Read More »

Заев побара оставка од Груевски

На долгонајавуваниот голем протестен собир кој што се одржа пред Владата, лидерот на опозицијата Зоран Заев побара неотповилкива оставка на премиерот Никола Груевски и неговиот владин тим. Воедно Заев побара оставка да поднесат и републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски и ...

Read More »

Ахмети: Поделбата на Македонија не е во интерес на Албанците од Македонија

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера вечер во емисијата „Патот кон“ во Алсат-М зборуваше за настанот кој се случи минатата недела во Дива населба во Куманово, каде што беа убиени 22 лица, од кои 8 полицајци. Тој тврдеше дека ги ...

Read More »

Блокирани улици и зголемено полициско присуство во Куманово

Дел од улиците во Куманово од ноќеска се блокирани за сообраќај. Забележливо е зголемено полициско присуство на улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово, објави МИА. Во овој дел од градот лоцирани се повеќе клучни објекти, државни ...

Read More »

Заедничка изјава по лидерската средба: Ќе продолжиме да се среќаваме за унапредување на евроатланската агенда

„Во една тешка недела за државата, се сретнавме да дадеме заедничка поддршка на демократските вредности, вклучувајќи го и правото на мирен протест и на осуда на насилството без разлика дали во криминални или политички цели. Ние исто така се согласивме ...

Read More »
error: Content is protected !!