Home / Македонија (page 3)

Македонија

Стојанче Рибарев поднесе оставка од функцијата претседател на кривичниот суд од лични причини

В.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, поднел оставка од функцијата претседател на судот, објави Судскиот совет на официјалната веб-страница. Тој пред неколку дена заминал на боледување. Негова замена ќе биде судијката Деана Груевска-Илиевска. Функцијата ја извршуваше од ...

Read More »

Општина Карпош доби нов Совет

Денеска, во конференциската сала на  Спортско рекреативниот Центар „ Борис Трајковски“, се одржа првата ( конститутивна) седница на Советот на Општина Карпош.  На оваа седница Комисијата за прашања на верификација, мандатни прашања, избори и именувања, ги верифицираше мандатите на новоизбраните ...

Read More »

Судењето за Грујевски и Бошкоски во Солун е одложено за 1 декември

Судењето на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Солун е одложено за 1 декември. Грчкиот суд денеска требаше да им суди за поседувањето фалсификувани пасоши со кои престојувале во Грција. Ова е второ одложување на судењето бидејќи не е обезбеден ...

Read More »

Четири години затвор за напаѓачот на Шекеринска

Судот му изрече пресуда од четири години затвор за обвинетиот Панче Ангелов, кој на 27-ми април изврши насилство над тогашната пратеничка Радмила Шекеринска. При изрекувањето на казната судијката рече дека судот ги зел в предвид и олеснувачките и отежнувачките околности, ...

Read More »

Нов асфалт за улицата Јуриј Гагарин во Козле

Општина Карпош продолжи со редовните градежни активности на своја територија. Во таа насока, денеска започнаа работите со гребење на асфалтната површина на улицата Јуриј Гагарин која се наоѓа во урбаната заедница Пецо Божиновски-Кочо, во населбата Козле. Ќе се реконструираат коловозот ...

Read More »

Честитка од премиерот Зоран Заев по повод 11 октомври

Премиерот Зоран Заев упати честитка до сите граѓани по повод 11 октомври, Денот на народното востание, денот кога, како што се наведува, македонскиот народ и сите граѓани во Македонија ја покажаа својата волја, одлучност и храброст да се борат за најсветото, слободата. ...

Read More »

Честитка од Иванов по повод празникот 11 Октомври

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „На 11 октомври 1941 година, пред точно 76 години, Македонија го избра патот на борба против најголемите зла ...

Read More »

Европска поддршка за поголема ефикасност

Националната агенција за европски образовни програми  и мобилност во соработка со Општина Карпош, денеска во ООУ „Братство“ одржа обука за изработка на професионална кратка работна биографија – Europass CV. Вработените на определено време кои се ангажирани во основните училишта и ...

Read More »

МВР лаже дека работи на атентатот врз Глигоров

Истрагата за атенатот врз Глигоров трае, се уште е отворена и се работи на нејзе, велат од МВР секоја година по повод годишнината од овој немил настан. Меѓутоа, ова е голема лага, бидејќи постои документ на МВР, од кој јасно ...

Read More »

Дружење со ѕвездите во Карпош

Во училишниот двор на ООУ „ Христијан Тодоровски- Карпош“, младите истражувачи, ноќта на 03.10 ( вторник) заедничка „ дружба со ѕвездите“  учествувајќи во работата на Центарот за космологија. Под раководство на г-дин Радан Митровиќ од Скопското астрономско друштво, преку неговиот ...

Read More »
error: Content is protected !!