Home / Македонија (page 30)

Македонија

Мирно заврши протестот на Бихаќка

Мирно заврши протестот на граѓаните на улицата “Бихаќка“  откако тие беа спречени од полициски кордон да пристапат до седиштето на СДСМ. Тие се собраа по повикот насловен „Да го искажеме револтот против предавниците“ , кој беше упатен на социјалните мрежи. ...

Read More »

Заев: Судскиот процес нема да го спречи објавувањето на доказите

-Судскиот процес нема да го спречи објавувањето на доказите и на аргументите. Доказите ги добивме од илјадници граѓани кои се загрижени за слободата и за демократијата. Ниту сум уценувал, ниту ќе уценувам. Јас јасно и гласно му кажав на Груевски ...

Read More »

Граѓани, револтирани од чинот на Заев, се собраа на протест

Голем број граѓани собрани пред споменикот на бранителите во паркот „Жена Борец” во центарот на Скопје за да го изразат својот револт кон, како што рекоа, предавничкиот чин на лидерот на опозицијата Зоран Заев, почнаа да се движат кон штабот ...

Read More »

Заев и раководството на СДСМ на прес-конференција

Лидерот на опозициската СДСМ Зоран Заев, кој е еден од осомничените во акцијата „Пуч”,  заедно со неговите сопартијци одржува прес-конференција, додека пред партиското седиште се собираат граѓани кои го поддржуваат, но и кои го осудуваат поради делото за кое е ...

Read More »

Груевски: Не прифаќам закани, уцени и местенки

Закани, уцени и местенки не прифаќам и не проаѓаат, а на сите инволвирани јавно им порачувам дека ние не сме Македончиња туку Македонци, порача премиерот Никола Груевки во неговото обраќање во врска со случајот за шпионажа и насилство спрема претставници ...

Read More »

Обвинителството со постапка за осомничените за „шпионажа“ и „насилство спрема претставници на највисоките државни органи“

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, стои во соопштението, поднесе кривична пријава против четири лица за повеќе кривични дела. – Надлежниот обвинител против осомничените лица донесе наредба за спроведување истражна постапка и ...

Read More »

„Мој термин“ со воодушевување прифатен во Брисел

Драстични мерки за намалување на смртноста на новороденчињата како и мрежа за тромболиза и подостапна тромболитична терапија за лекување на причините, а не на последиците од мозочен удар во Клиничките болници Штип, Битола и Тетово како и во ГОБ 8 ...

Read More »

Кежаровски избран за потпретседател на ЗНМ

Управниот одбор на Здружението на новинарите на Македонија на последната седница  едногласно го избра за потпретседател на ЗНМ новинарот Томислав Кежаровски. Кежаровски на последното Собрание, кое се одржа кон почетокот на декември мината година, беше избран за член на Управениот ...

Read More »

ЗНМ отвора солидарен фонд за Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) отвора солидарен фонд за колегата Томислав Кежаровски. Сите новинари и граѓани кои сакаат, можат да уплатат одредена сума пари на жиро-сметка во Комерцијална банка. Банерот со деталните информации околу оваа акција ЗНМ веќе го ...

Read More »

Кежаровски доби условен отпуст од судот

Новинарот Томислав Кежаровски е ослободен од издржувањето на преостанатиот дел од казната затвор на којашто беше осуден поради откривање на идентитет на заштитениот сведок. Оваа одлука не е конечна бидејќи обвинителството има право да ја оспори. Предлогот за условен отпуст ...

Read More »
error: Content is protected !!