Home / Македонија (page 37)

Македонија

Демирхисарец со ловџиска пушка застрела син и друго момче

Со истрел од ловџиска пушка 69 годишниот Миле И. од демирхисарското село Мренога ги застрелал својот 40 годишен син Добре и уште едно 21 годишно лице, објави Пресс24, кој се повикува на полициски извори Инцидентот се случил утрово околу 2:30 ...

Read More »

Една недела протест на новинарите за состојбата на дописниците

Согласно заклучокот, кој пред извесно време на состанокот на ЗНМ и Самостојниот синдикат на новинарите што се одржа во Битола, од денес, па во наредните 7 дена сите новинари ќе го искажуваат својот револт од тешката состојба на новинарите, а ...

Read More »

Инфективнa: Да не се прави паника, ебола нема во земјава

Нема опасност од ебола во земјава,тројцата студенти од Нигерија со покачена температура биле превентивно задржани на клиниката, информираат од Инфективната клиника во Скопје. -Студентите се пожалиле и превентивно се прегледани. Еден од студентите е задржан на испитување за да се ...

Read More »

8 Септември, ДЕН кога се оствари сонот на сите генерации

Република Македонија, денеска  го празнува 8 Септември, по 23. пат, својот голем празник, Денот на независноста и на државноста. Осми септември 1991 година хороничарите го забележаа како трет Илинден. На тој ден, пред 23 години, со масовното изјаснување на македонскиот ...

Read More »

Многи заинтересирани, а малку деца за посвојување

Според некои податоци, над 360 брачни другари се наоѓаат на списокот за посвојување на деца без родители, чиј број во моментот изнесува 86. Тоа значи, дека дури четири пати е поголем интересот на брачните двојки, или мајките кои сакаат да ...

Read More »

Бесплатни елаборати за легализација

Владата апелира да се искористи можноста за бесплатна изработка на елаборати за легализација, мерка што се однесува за корисниците на социјална и постојана парична помош и за лицата со ниски примања на ниво на домаќинства до 168.000 денари годишно. – ...

Read More »

Претседателот Трајковски не бил жртва на атентат!?

Наскоро граѓаните на Република Макеоднија ќе ги дознаат причините за авионската несреќа во која настрада претседателот Борис Трајковски и неговите соработници. Шефот на повторената истрага за авионската несреќа, која се води во БиХ, Омер Кулиќ, во текот на овој месец ...

Read More »

Заев осуден во спорот со Груевски

Основниот Суд Скопје 2 го прогласи за виновен лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев во судскиот спор со премиерот Никола Груевски и го задолжи да плати 50 илјади евра казна за клевета и навреди на премиерот Никола Груевски. Ваквата пресуда ...

Read More »

Бучковски како Калимеро: Нема правда!

Во врска со пресудата на Апелациониот суд Скопје, со која екс- премиерот и лидерот на СДСМ, д-р Владо Бучковски е осуден на 2 години ефективен затвор, Бучковски во стилот на јунакот од цртаните ликови, Калимеро изјави: -Седум години барам правда, ...

Read More »

Апелација му изрече две години затвор на Владо Бучковски

Апелацискиот суд им изрече затворски казни на поранешниот премиер Владо Бучковски и на ексначалникот на Генералштабот на АРМ, Методи Стамболиски, поради случајот со набавките на тенковски делови. Со тоа, повисокиот суд им ги намали казните на Бучковски и на Стамболиски, ...

Read More »
error: Content is protected !!