Home / Македонија (page 38)

Македонија

Бучковски како Калимеро: Нема правда!

Во врска со пресудата на Апелациониот суд Скопје, со која екс- премиерот и лидерот на СДСМ, д-р Владо Бучковски е осуден на 2 години ефективен затвор, Бучковски во стилот на јунакот од цртаните ликови, Калимеро изјави: -Седум години барам правда, ...

Read More »

Апелација му изрече две години затвор на Владо Бучковски

Апелацискиот суд им изрече затворски казни на поранешниот премиер Владо Бучковски и на ексначалникот на Генералштабот на АРМ, Методи Стамболиски, поради случајот со набавките на тенковски делови. Со тоа, повисокиот суд им ги намали казните на Бучковски и на Стамболиски, ...

Read More »

Министерот Ивановски на Форум за интернет владеење во Истанбул

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, од 1 до 2 септември, 2014 година учествува на 9-от Форум за интернет владеење ( ИГФ), кој се одржува во Истанбул . Главната тема на овогодинешниот форум е „Поврзување на континентите за ...

Read More »

Меморандум за соработка потпишаа министерите за труд и социјала на Македонија и Естонија

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов и министерот за социјална заштита на Естонија, Хелмен Кит и министерот за здравство и труд на Естонија, Урмас Крусе потпишаа Меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика на Република ...

Read More »

Започна бесплатната летна школа на Сеавус едукативниот и развоен центар

Повеќе од 100 учесници вчера (01.09) присуствуваа на првите предавања од бесплатната летна школа за идните ИТ таленти во земјата во организација на Сеавус едукативен и развоен центар. На првиот ден од богатата програма, учесниците добија можност на кратко да ...

Read More »

Во престрелката во Арачиново, повредени три лица

Пукотници после 17 часот се случија во скопско Арачиново. По полицискиот увид, според официјалните информации, станува збор за пукање од огнено оружје при кое биле повредени три лица, од кои една е жена. Според локалните жители на престрелката и претходела ...

Read More »

Запленети над 1.000 метри кубни огревно дрво, затворени и складови

Во рамки на оперативната акција „Гора”, насочена кон сузбивање на криминалот поврзан со нелегална сеча на дрва, пустошење шуми и нелегална трговија со дрвна маса, која почна во јуни годинава, досега се запленети над 1.000 метри кубни огревно дрво или ...

Read More »

Приватните лекари бараат фиксни плати од 40 илјади денари

Здружението на приватни лекари и Здружението на стоматолози бара државата да обезбеди фиксни плати од 40 илјади денари за лекар и 20 илјади денари за медицинска сестра во приватното здравство. Опстанокот на 3.000 приватни клиники е загрозен, заради финасиски и ...

Read More »

Со активните владини мерки за вработување реализирани 6.868 вработувања

Преку програмите и активните мерки за вработување од почетокот на годината до сега реализирани се 6.868 вработувања, информира денеска на прес-конференција министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов. Преку мерките кои се дел од оперативниот план, како што истакна, ...

Read More »

Убавините на Македонија низ нови 15 промотивни видеа на СИ-ЕН-ЕН

Една од највлијателните телевизии во светот, американската СИ-ЕН -ЕН ќе сними 15 промотивни спотови за убавините на Македонија. Мостови,тврдини,манастири,и природа со која може да се пофали Македонија ќе бидат дел од видео-лентите на телевизискиот џин СИ-ЕН-ЕН,кои на крајот ќе се ...

Read More »
error: Content is protected !!