Home / Спорт (page 20)

Спорт

На падините кај Братиндол “Меморијална трка “Тони Гулевски– Бабуш”

В  недела,  на падините кај селото Братиндол, во организација на мотоклубот ЛТД од Битола, ќе се одржи мототрка “Братиндол 2014”, која ќе биде меморијална, во чест на основачот на овој клуб Тони Гулевски – Бабуш, кој прерано го загуби животот. ...

Read More »

Могила Бимилк лидер во општинската „А” лига

Викендов се одигра редовното осмо коло од општинската “А” фудбалска лига по која лидет на табелата е Могила Би милк по победата на гости над екипата на Буковски. Во осмото коло се постигнати овие резултати: Буковски – Могилабимилк 0-3 Буково ...

Read More »

Утре ќе се знае кој го купи ФК Пелистер

Новиот сопственик на фудбалскиот клуб Пелистер дефинитивно ќе биде познат во текот на утрешниот ден. Имено, за утре е најавена прес-конференција на која градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески ќе ја информира битолската спортска јавност кој ќе биде новиот сопственик ...

Read More »

Тешко во Радовиш

Ракометарите на Пелистер во рамките на третото коло од машката супер лига утре гостуваат во Радовиш на истоимена екипа. За оваа средба тренерот на Пелистер, Игор Николовски вели: -Во Радовиш утре ќе патуваме со млада екипа во истиот состав како ...

Read More »

Нема карантин за “пелистерци”

Фудбалерите на Пелистер нема да патуваат на вечното дерби во Скопје како во претходните натпревари со карантин туку ќе патуваат утре наутро. Пред оваа средба “пелистерци” тренираа напорно и како што  велат нема да се предадат пред натправарот. -Не патуваме ...

Read More »

По 14 години повторно супер лига

Ракометарките на Пелистер (не)очекувано ја започнаа новата ракометна сезона и тоа против екипата на Ѓорче. “Пелистерки” победија на гостувањето во Скопје и со оваа победа ја најавија својата трка кон местото на табелата кое обезбедува излез на европска сцена, бидејќи ...

Read More »

Вечното дерби наместо на “Филип Втори” во Ѓорче

Дерби натпреварот помеѓу екипите на Пелистер и Вардар кој е закажан за в недела наместо на фудбалската арена “Филип Втори” ќе се игра на стадионот на екипата на Македонија ЃП во општина Ѓорче Петров во Скопје. Ваквата одлука ја донесе ...

Read More »

Во двата дерби натпревари нерешено

Продолжија натпреварите во двете општински лиги во осмото коло, во “А” и “Б” лигата. За ова коло назначајно е тоа што двата дерби натпревари во двете лиги завршија нерешено, а на средбата од “Б”лигата во Бистрица се постигнати 13 голови, ...

Read More »

Доделени медалите на кадетките на “Младост“

На пригодна свеченост во Македонската кошаркарска федерација беа доделени медалите и пехарите за најдобрите од минатата сезона во категоријата-кадетки родени 1998/99. Во изминатата сезона кошаркарките на КК „Младост” го освоија второто место, пред екипата на „Струга 2009”, а зад шампионот ...

Read More »

Ништо од изненадувањето

Пелистер – Зомимак 26:31 (12:20) Спортска сала “Младост“  во Битола Гледачи: околу 300 Судии: Димитар и Дејан Георгиевски од Скопје. Пелистер: Крстевски, Талевски, Дрогришки 7, Рајатовски 4, Тодоровски, Гаревски 1, Илиевски, Јовановски, Велјановски 1, Кузмановски 4, Димитровски 9, Нечков, Христов, ...

Read More »
error: Content is protected !!