Home / Спорт (page 22)

Спорт

Во двата дерби натпревари нерешено

Продолжија натпреварите во двете општински лиги во осмото коло, во “А” и “Б” лигата. За ова коло назначајно е тоа што двата дерби натпревари во двете лиги завршија нерешено, а на средбата од “Б”лигата во Бистрица се постигнати 13 голови, ...

Read More »

Доделени медалите на кадетките на “Младост“

На пригодна свеченост во Македонската кошаркарска федерација беа доделени медалите и пехарите за најдобрите од минатата сезона во категоријата-кадетки родени 1998/99. Во изминатата сезона кошаркарките на КК „Младост” го освоија второто место, пред екипата на „Струга 2009”, а зад шампионот ...

Read More »

Ништо од изненадувањето

Пелистер – Зомимак 26:31 (12:20) Спортска сала “Младост“  во Битола Гледачи: околу 300 Судии: Димитар и Дејан Георгиевски од Скопје. Пелистер: Крстевски, Талевски, Дрогришки 7, Рајатовски 4, Тодоровски, Гаревски 1, Илиевски, Јовановски, Велјановски 1, Кузмановски 4, Димитровски 9, Нечков, Христов, ...

Read More »

Кико на прием во Агенцијата за млади и спорт

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески го прими нашиот најдобар мотоциклист младиот битолчанец Христијан Илиоски- Кико. Повод за приемот на нашиот најдобар мотоциклист беше последната победа на Источно Европскиот шампионат во Прилеп, каде ги демонстрираше своите врвни ...

Read More »

Рефлектори и нова тревна подлога за стадионот во Битола

Градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески и претседателот на ФФМ, Илчо Ѓорѓиевски, вчера во Битола, на промоцијата на првата спортска парарелка во градот, најавија скорешна реализација на  уште еден крупен проект кој најмногу ќе ја израдува спортската јавност во Битола ...

Read More »

Дефинитивно: “Цермат“ нов сопственик на ФК Пелистер!?

Фирмата за производство на сладолед “ Цермат “ од Битола е новиот сопственик на ФК Пелистер! Тој го купува Пелистер во целиот негов износ и ќе биде единствениот сопственик кој ќе располага со 100 оттсто од акциите на клубот. Ова ...

Read More »

Промовирана првата регионална дисперзирана спортска паралелка во Битола

Битола е дел од проектот за отворање на фудбалска парарелка во рамките на Фудбалската Академија, заеднички проект на Владата на Република Македонија, Агенцијата за млади и спорт, Министерството за образование и наука, локалната самоуправа и Фудбалската федерација на Македонија. Денес ...

Read More »

Пинг- понгот повторно ги освојува битолчани

Во организација на претпријатието “ Мултитекс”, а под генерално спонзорство на приватната болница за гинекологија и акушерство “Плодност” од Битола, деновиве се одржа градското првенство во пинг- понг   “Битола 2014”. Во женска конкуренција првото место го освои Васе Богоевска, втора ...

Read More »

ПЕЛИСТЕР СО РЕМИ ОСТАНА НА ВТОРОТО МЕСТО

Пелистер – Шкендија 0:0 Градски стадион под Тумбе кафе. Гледачи: 1000 Главен судија: Димитар Мечкаровски од Скопје Жолти картони: Ступик, Крстески (Пелистер), Положани, Имери, Усеини, Бојку (Шкендија) Црвени картон: нема Пелистер:Пашовски, Петковски, Крстески, Степановски, Миленковски, Брдаровски, Анастасов, Мустафов, Ристевски (Велевски), ...

Read More »

Донесена одлуката градоначалникот Талески да преговара за (купо)продажба на ФК Пелистер

Советниците на Советот на Општината, денеска долго време дебатираа околу предлог- одлуката на Советот која се најде како прва точка на дневниот ред, со која на градоначалникот на Битола д-р Владимир Талески му се даваат одврзани раце тој да преговара ...

Read More »
error: Content is protected !!