Home / Спорт (page 23)

Спорт

Пелистер против Преспа со младинците

По заминувањето на петнаесеттина ракометари на Пелистер тренерите на Пелистер мака мачат да одржат тренинг, а на секој тренинг едвај има по три-четири ракометари, а сезоната започнува за три дена. Прв противник на Пелистер е Преспа, а нетпреварот ќе се ...

Read More »

Кико и Жолтио се зацврстија на позициите

По одржувањето на силната трка во мото-центарот на Бугарија, на патеката кај градот Тројан, двајцата битолски мото-кросист, кои се и неофицијална македонска репрезентација, Христијан Илиовски – Кико и Борче Костов – Жолтио, по добрите возења само ги потврдија своите пласмани ...

Read More »

По магла и дожд успешни маршеви

Иако, последниве петнаесетина дена временските прилики не беа многу поволни за планинарење, сепак битолските членови на планинарските друштва учествуваа во два мошне познати планинарски маршеви. На првиот одржан по повод 8 Септември, денот на државноста на Македонија, точно 47 планинари ...

Read More »

Општината, ГП “Пелистер“ и “ Цермат “ сопственици на РК Пелистер

Нови сопственици на ракометниот клуб Пелистер ќе бидат Општината Битола, фирмата “ Цермат “ и ГП “ Пелистер”. Вака стои во предлог- одлуката на Советот на Општината Битола, која ќе се најде на дневен ред пред советниците на Советот на ...

Read More »

Одлуката за продажба на Пелистер во рацете на Талески

Советот на Општина Битола, в понеделник на 22 септември ќе одлучува за продажбата на фудбалскиот клуб Пелистер. Според, денешната одлука на општинските комисии, понеделник на 22 септември, Советот на Општината Битола треба да донесе одлука за овластување на градоначалникот Владимир ...

Read More »

“Цермат “ го купува ФК Пелистер?!

Кога се мислеше дека сигурен купец на фудбалскиот клуб Пелистер ќе биде фирмата ЗК Пелагонија, по  се изгледа дека нов сопственик наФК  Пелистер ќе биде фирмата “ Цермат”, за која се шпекулира(ше) пред дербито со Вардар дека купила над 51 ...

Read More »

РК Пелистер останува под државна капа!?

Ракометниот клуб Пелистер, кој не успеа да се трансформира останува под државна капа и во наредниот период негов сопственик ќе биде општината Битола!? Иако оваа информација сеуше нема официјална потврда, сепак од добро информирани извори на порталот на Битолски весник, ...

Read More »

Празник на фудбалот во Новаци

Заврши Меѓународниот фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп” 2014“, на кој фудбалските вештини ги одмерија околу 600 млади фудбалери 2001-2005 генерација од пионерските клубови на Хрватска, Србија, Грција и Македонија. На дводневниот меѓународен фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп 2014” беа доделени ...

Read More »

ЗК Пелагонија достави понуда за купување на ФК Пелистер!?

Иако засега нема официјална потврда, сепак, според добро информирани извори на порталот на Битолски весник, ЗК Пелагонија деновиве до Комисијата за млади и спорт доставило официјална понуда за купување на фудбалскиот клуб Пелистер. Засега не се познати условите под кои ...

Read More »

Мартина Навратилова ја круниса својата долгодишна љубовна врска

Познатата светска тенисерка Мартина Навратилова на „УС Опен” ја запроси својата долгогодишна девојка, руската манекенка Јулија Лемигова со која се забавува 8 години. „УС Опен” на 57-годишната манекенка ѝ изгледало како идеално место да ја запроси 42-годишната Јулија. Руската манекенка ...

Read More »
error: Content is protected !!