Home / Спорт (page 24)

Спорт

РК Пелистер останува под државна капа!?

Ракометниот клуб Пелистер, кој не успеа да се трансформира останува под државна капа и во наредниот период негов сопственик ќе биде општината Битола!? Иако оваа информација сеуше нема официјална потврда, сепак од добро информирани извори на порталот на Битолски весник, ...

Read More »

Празник на фудбалот во Новаци

Заврши Меѓународниот фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп” 2014“, на кој фудбалските вештини ги одмерија околу 600 млади фудбалери 2001-2005 генерација од пионерските клубови на Хрватска, Србија, Грција и Македонија. На дводневниот меѓународен фудбалски турнир „Новаци ЛГ Куп 2014” беа доделени ...

Read More »

ЗК Пелагонија достави понуда за купување на ФК Пелистер!?

Иако засега нема официјална потврда, сепак, според добро информирани извори на порталот на Битолски весник, ЗК Пелагонија деновиве до Комисијата за млади и спорт доставило официјална понуда за купување на фудбалскиот клуб Пелистер. Засега не се познати условите под кои ...

Read More »

Мартина Навратилова ја круниса својата долгодишна љубовна врска

Познатата светска тенисерка Мартина Навратилова на „УС Опен” ја запроси својата долгогодишна девојка, руската манекенка Јулија Лемигова со која се забавува 8 години. „УС Опен” на 57-годишната манекенка ѝ изгледало како идеално место да ја запроси 42-годишната Јулија. Руската манекенка ...

Read More »

Голем турнир за млади фудбалери во Новаци

На шести и 7 септември, во организација на општината Новаци, на фудбалските стадиони во Логоварди и Новаци ќе се одржи традиционалниот голем меѓународен фудбалски турнир за млади фудбалери, родени 2001 и 2005 година. На турнирот ќе земат учество 600 млади ...

Read More »

РК Пелистер пред згаснување!?

Дали може да се случи по неколку децении успешно натпреварување да зганси најуспешниот спортски клуб на Битола,РК Пелистер. Состојбата во клубот е алармантна. Иако до 20 септември Пелистер мора да се трансформира засега клубот не е ни набо, ни на ...

Read More »

Кик- бокс клубот “Самурај“ 100% реализација

Во саботата, на 30.08.2014 г. во Спортската сала “Гемиџии“ во Велес, во организација на Кик-боксинг федерацијата се одржа изборно државно првенство во кик-бокс на кое учество зедоа најдобрите кикбоксери од Кик-бокс клубот “Самурај“ од Битола, при што сите покажаа гладијаторски ...

Read More »

Турнир во Пинг Понг во Битола

На 21 септември во Битола ќе се одржи турнир во пинг- понг во организација на ППК Мултитекс ТБТ, под покровителство на Болницата “Плодност“. За победниците на турнирот се обезбедени вредни парични награди. -ППК Мултитекс за цел има секоја година пред ...

Read More »

“ЗА-НЕД-ДО” врши упис на нови членови

Академијата за боречки вештини “ЗА-НЕД-ДО” – Битола (Кунг Фу Клуб “Битола” – Битола), врши УПИС на нови членови. Сите оние кои ги сакаат боречките вештини, работата со традиционално оружје, самоодбраната или воопшто дружење во спортски дух, Академијата за боречки вештини ...

Read More »

Пандев потпиша двегодишен договор со Галатасарај

По бројните шпекулации дека нашиот интернационален фудбалер Горан Пандев ќе се пресели во Велика Британија, Шпанија, оти ќе игра за Милан или за Херта Берлин, Пандев денеска стави потпис на двегодишниот договор, со кој се обврзува дека наредните две години ...

Read More »
error: Content is protected !!