Home / Колумни (page 10)

Колумни

 • Опасни игри од север

  Договорот што премиерите Заев и Ципрас го потпишаа деновиве за решавање на деценискиот спор околу им...

 • “Вашата земја”

  Иако во последно време секое преименување на нашата држава, Република Македонија, не само кај мене, ...

 • Тешкото

  Иако “Тешкото” е едно од “најтешките” македонски  ора, сепак нема  жител на овие простори  кој не зн...

 • Тешкото

  Иако “Тешкото” е едно од “најтешките” македонски  ора, сепак нема  жител на овие простори  кој не зн...

 • Тешкото

  Иако “Тешкото” е едно од “најтешките” македонски  ора, сепак нема  жител на овие простори  кој не зн...

Црвениот тепих и нашата (не) култура

Не знам дали тоа ни е судбина или вродена, што би рекол Бранко, фабричка мана. Тамам се израдувавме дека, конечно, по големиот број респектабилни гости и присуството дури на тројца оскаровци, на 35. издание на Фестивалот на филмската камера “Браќа ...

Read More »

(НЕ)ЗАВИСНОСТ

Деновиве кога се наоѓаме пред ново одбележување на 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, искрено да кажам, како никогаш досега сум посакувал што почесто да го слушам зборот независност. Не знам што чувствувале идејните македонски творци на проектот ...

Read More »

Вечните “спасители“ повторно во мисија за спас

Како времето поминува сите поранешни држави на Југославија мака мачат некако да се качат на возот кој вози кон Брисел, упс Берлин. На Словенија прво и појде од рака зато што таа секогаш беше некако понапред од сите други членки ...

Read More »

НАГРАДА КАКО КАЗНА

Дента кога во јавните гласила беше објавен огласот на Владата за пријавување на граѓаните кои имаат заостанати долгови кон ЕВН, Топлификација, МРТВ или банките, нотарите и извршителите да ги пријават своите обврски до Министерството за финансии за да им бидат ...

Read More »

ЧОВЕЧКИОТ ЖИВОТ БЕЗВРЕДЕН

Во мојата долгогодишна новинарска кариера сум се изнаслушал и изнапишувал случки од животот, каде што човечкиот живот буквално не вредел ништо. Во времето додека пишував за Илустрована политика или САН ја имав таа (не)среќа да пишувам за бројни човечки лични ...

Read More »
error: Content is protected !!