Home / Политика (page 18)

Политика

Двајца битолчани во Владата во “сенка” на Зоран Заев

Во идната влада, доколку СДСМ дојде на власт, Битола би имала само двајца министри. Тие би биле Александар Кирацовски, кој би го водел Министерството за образование и наука и гинекологот Гоце Чакаревски, кој би бил министер за здравство. Овој заклучок ...

Read More »

Груевски пред одлука за новиот локален лидер на ВМРО-ДПМНЕ на Битола

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски деновиве ќе одлучи кому ќе му ја довери лидерската позиција на Општинскиот комитет на ВМРО- ДПМНЕ во Битола. Според извори на Битолски весник имено по извршените интервјуа, наводно, Груевски ги согледал сите планови на петтемина ...

Read More »

Ковачевски со лаги и клевети му се додворува на битолчани

По прес-конференцијата на лидерот на СДСМ, Васко Ковачевски со експресна реакција реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. -Народниот избраник Васко Ковачевски денеска покажа дека партискиот штаб на СДСМ и верноста кон Зоран Заев му се поважни од гласачите кои му укажаа доверба да ...

Read More »

Битола маргинализарана

На денешната прес- конференција локалниот лидер на СДСМ и актуелен пратеник во Собранието, Васко Ковачевски меѓу другото изјави дека Битола од страна на актуелната власт е целосно запоставена и маргинализарна. -Во Собранието на РМ, експресно помина ребалансот на Буџетот за ...

Read More »

Следува соочување Груевски – Заев

По сведочењето на Јовица Стефановиќ, познат во јавноста како газда Нини, на ред е соочувањето на тужителот и тужениот, Никола Груевски- Зоран Заев, кое е најавено за утре во Основниот суд Скопје 2. Инаку газда Нини негираше дека купувањето на ...

Read More »

Газда Нини сведочеше во судскиот спор Груевски- Заев

Српскиот бизнисмен Јовица Стефановиќ – Нини денеска во Основен суд Скопје 2 сведочеше во судскиот спор Груевски -Заев, во кој премиерот Никола Груевски го тужи лидерот на СДСМ, Зоран Заев за клевета и од него бара 500.000 евра оштета за ...

Read More »

Груевски имаше средба со кандидатите за локален лидер на ВМРО-ДПМНЕ на Битола

Дури до раните утрински часови траеаја интервјуата на лидерот на ВМРО -ДПМНЕ, Никола Груевски со кандидатите за нов локален лидер на партијата во Битола. Според информации на порталот на “Битолски весник” секој од кандидатите кој бил повикан на интервју имал ...

Read More »

ПРАТЕНИЦИТЕ НА СДСМ НЕ СЕ ВРАЌААТ ВО ПАРЛАМЕНТОТ, СЕ ВРАЌААТ МЕЃУ ГРАЃАНИТЕ

Иако се очекуваше дека под притисок на меѓународната заедница опозициската СДСМ, по годишните одмори, ќе се врати во Парламентот, сепак, најголемата опозициска партија пресече – нема враќање во Собранието. Според одлуката на највисокото раководство на партијата, наскоро пратениците ќе се ...

Read More »
error: Content is protected !!