Home / Политика (page 2)

Политика

Спасувајки го Груевски,ќе заглавите вие

ФРОДЕМ јавно ги повикува добронамерните членови на ВМРО-ДПМНЕ во наредниот период да се воздржат од вплеткување во манипулативни игри на Никола Груевски и врхушката за спасување на сопствената криминална кожа. „Опсесивниот, секојдневен притисок за вклучување на партиски лица во јавните ...

Read More »

Цветанка Иванова нов генерален секретар на Парламентот

Собранието на денешната седница го разреши досегашниот генерален секретар на Собранието, Жарко Денковски,а на негово место ја назначи Цветанка Иванова, поранешна пратеничка од СДСМ. Иванова ќе има улога да ја организира работата на собраниските служби и да му помага на ...

Read More »

Св. Петар и Павле го спасија Зврлевски

Собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски вечерва беше прекината. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, тоа го побара поради верскиот празник Свети Петар и Павле за време на кој голем дел од неговите колеги пратеници одат на слави ...

Read More »

Проблемот со името е тотална лудост

Државниот министер на германското МНР за Европа, Михајл Рот по средбата со членовите на кабинетот на Владата изјави дека во неговата земја ќе испрати порака дека Македонија има добра можност да ги надмине проблемите со соседите. Рот додаде дека ветувањата ...

Read More »

Владата да му ги одземе ингиренциите на Општината во образованието

Вчера, во Битола средба остварија двајцата обвинети за криминал од СЈО, Никола Груевски и Владимир Талески. И двајцата без пасоши и двајцата без чувство за вистинските потреби на граѓаните на Битола. И наместо да се срамат за своите постапки кои ...

Read More »

Груевски требаше да им се извини на битолчани за владеењето на Талески

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски без идеи и без никави резултати во изминатите 11 години за Битола и битолчани не реализираа нити еден капитален објект.Едно зборуваа и ветуваа пред битолчани а ништо не направија во изминатите 11 години, затоа битолчани се ...

Read More »

Законот за јазиците ја треси владата

Ќе стигне ли законот за албанскиот јазик во првите сто дена од владата во законодавниот дом пред спикерот Џафери да ги распише локалните избори.  Зијадин Села се заканува доколу тоа не се случи, тој ќе ги напушти фотелјите на Илинденска ...

Read More »

Пратеничките групи на ВМРО ДПМНЕ ќе ја олеснат касата на Собранието

Секоја од десетте новоформирани пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, ако сака, има право да побара и да добие посебна просторија за користење. Исто така, сите посебно можат да си ангажираат и стручна помош од надворешно лице кое ќе го изберат сами. ...

Read More »

Заев ги скрати парите за реклами и промоции

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција најави дека во рамките на ребалансот на буџетот најголемо кратење направил во сопствениот премиерски буџет. Според него, кратењето ќе изнесува 420 милиони денари кои биле наменети за реклами и промоции. Тоа според него ...

Read More »

ВМРО со формирање пратенички групи ќе ја блокира работата на парламентот

Формирањето на 10 пратенички групи од ВМРО – ДПМНЕ ќе ја блокира работата на парламентот, бидејќи во еден ден можат да побараат дури 10 часа пауза. Спикерот Талат Џафери вели дека одлуката на ВМРО ДПМНЕ за формирање на 10 пратенички ...

Read More »
error: Content is protected !!