Home / Uncategorized (page 3)

Uncategorized

Огромна конкуренција за Оскарите на Битолски весник

Акција на Битолски весник” Избор на најуспешни битолчани за 2017” Конкуренцијата за  “Изборот на најуспешните битолчани за 2017 година” станува се поголема. Во редакцијата на Битолски весник и нашата меил адреса постојано пристигнуваат голем број на  купони со предлози на ...

Read More »

Година кога Талески се обиде да го згасне Битолски весник

За три дена ќе ја испратиме Старата 2017 и ќе ја дочекаме Новата 2018 година. Деновиве, подготвувајќи го последниот број на Битолски весник за календарската 2017 година правевме анкети со наши сограѓани, пријатели, соработници, поддржувачи. Сите тие на овој, или ...

Read More »

Дума и другите членови на ДИК сеуште се думаат дали да ги вратат парите

Никој од поранешните членови на Државната изборна комисија (ДИК) не ги вратил парите во буџетот што како бонуси си ги поделиле на затворена седница по завршувањето на локалните избори, што предизвика и оставка на сите осуммина под притисок на јавноста, ...

Read More »

Мицковски веќе ја доби поддршката на делегатите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, досега ја обезбедил поддршката од околу 200 од вкупно 540 делегати што треба да го изберат новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот закажан за 22 и 23 декември во Валандово, чие оддржување стана неизвесно, ...

Read More »

Пелистер на (рас)продажба

Фудбалскиот клуб Пелистер преживува тешка криза. Иако се сметаше дека општинското раководство ќе најде заднички јазик со доминантните сопственици на клубот, сепак од извори на порталот на Битолски весник до договор не дошло и сопствениците на Пелистер останале на ставот ...

Read More »

Општина Карпош продолжува со својата хуманост

Традиционално, како и секоја година, продолжи хуманитарната акција „ Да бидеме хумани, за нашите соседи“ пред поголемите супермаркети на територијата на Општина Карпош. Денеска, и утре, карпошани од 10-13:00 часот, ќе можат да донираат прехранбени продукти, кондиторски производи и средства ...

Read More »

Талески му ја крена рачната и на Манаки

Во денешното Соопштение на фестивалот “Браќа Манаки “ меѓу другото се вели дека на затворањето на Фестивалот имало многу помалку публика затоа што Општината Битола (читај градоначалникот ) не ги поделил 250 влезници кои ги добил од Фестивалот. Тоа е ...

Read More »

Врие во општинската администрација

Како што се интезивира изборната кампања така се зголемува нетрпеливоста во Општинската аминистрација во Битола. Иако Талески се обидува да заведе ред, сепак веке и тој ја изгуби силата, па од извори блиски на Битолски весник повеке во локалната самоуправа ...

Read More »

Нема ништо од подземните и катните гаражи

Изминаа 3 мандати на ДПМНЕ како локална власт, а проектите кои ги ветуваа останаа само на хартија. Дел од нив ги ветуваа во повеќе нивни изборни кампањи, а сигурно без грам срам ќе ги ветуваат и во оваа Еден од ...

Read More »

Одбележан Денот на рударите

Во рудникот Суводол на РЕК„Битола“ денеска беше одбележан 28 август – Денот на Македонските рудари. На свеченоста, покрај менаџерскиот тим на РЕК„Битола“ и вработените на Комбинатот, присуствуваа и претставници на УО на АД ЕЛЕМ Скопје, предводени од директорот за производство на ...

Read More »
error: Content is protected !!