Home / Uncategorized (page 30)

Uncategorized

Заев контра Мицкоски

Ако Мицкоски прифати една изборна единица, јас нема да бидам кандидат на пратеничка листа. Немам амбиции, немам дилеми, растоварен сум, рече премиерот Заев одговарајќи на пратеничко прашање на Никола Мицевски дали Заев ќе прифати шпиц-кандидат. Идејата за т.н. шпиц-кандидат ја ...

Read More »

За љубителите на скијањето Стрежево набави ски санка

ЈП „Стрежево”-Битола, кое стопанисува со ски-центар „Ниже Поле”, e подготвенo за новата скијачка сезона, а за љубителите на скијањето набавена е и ски санка. Според генералниот директор на ЈП „Стрежево”-Битола, Методија Граматковски, ивестирањето во ски центарот е во функција на ...

Read More »

Се заострува политичката пресметка на власта и независната листа “ Поинаку “ во Битола

                            Политичката битка помеѓу локалната власт во Битола и независната советничка листа “Поинаку“ се заострува.           Оваа битка особено се заостри по последните протести пред зградата на Општината кога битолчани протестираа за загадениот воздух.           На денешната прес конференција ...

Read More »

Алфите расформирани

Владата на денеска одржаната седница, на предлог на МВР, ја усвои измената на уредбата за униформата и ознаките на униформата на полицијата заради усогласување со новата организациска структура во Секторот за внатрешни работи Скопје, според која на местото на досегашните ...

Read More »

ЈП “Стрежево“ парите за украси ги пренамени на учениците на ОУ “ Ѓорги Сугарев“

Јавното претпријатие „Стрежево” – Битола, како општествено одговорна институција се откажа од традиционалното новогодишно украсување на управната зграда со единствена цел – тие средства од сопствени ресурси да ги намени во подобрување на образовните капацитети преку донација на нагледни средства ...

Read More »

Со Зарина Првасевда во Новата година

Битолчани, кои ќе одлучат Новата 2020 година да ја дочекаат заедно на плоштадот „Магнолија“, највеселата ноќ ќе је дочекаат без некои познати музички и естрадни ѕвезди. Пред полноќ, Новата 2020 година на битолчани ќе им ја честита Зарина Првасевда, која ...

Read More »

Поништен законот за лустрација

На денешната седница Владата го усвои предложеното законско решение на Министерството за правда со кое одлуките од лустрацијата и правните последици ќе станат ништовни. Станува збор за предлог-закон за огласување ништовност и поништување на правни акти, дејствија, мерки и правни ...

Read More »

Според Досие,таткото силувач поранешен затвореник

Таткото кој е осомничен дека дома сексуалано ги злоупотребувал трите деца во Битола, од кои најмалото е 6 години е поранешен затвореник кој одлежал 8 годишна затворска казна, објави „Досие“. Освен што бил поранешен затвореник, тој бил и алкохоличар, пишува ...

Read More »

Утре почнува постапката за аплицирање за инвертери

Ваучерите за инвертер-клима од 1.000 евра во замена со печките на огревно дрво, заинтересираните граѓани ќе ги добијат во јануари. Владината мерка предвидува 10 илјади семејства од Скопје, Тетово, Битола и Кичево да добијат вакви субвенции. Предност ќе имаат домаќинства ...

Read More »

Формиран централен изборен штаб на Подем

Централниот одбор на ПОДЕМ  на денешната седница, на која се дискутираше за подготовка на партијата за претстојните предвремени парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април во 2020 година, донесе одлука да се формира Централен изборен штаб, со кој ...

Read More »