Home / Uncategorized (page 4)

Uncategorized

Поламат Самидар од Тајланд најдобар учесник на битолскиот Монмартр

  Денеска претпладне, со  свеченото доделување на наградите и прогласување на најдобрите учесници,  беше спуштена завесата на годинашното 36-то по ред издание на  „Малиот битолски Монмартр”. Меѓународното стручно  жири на ликовни педагози,  за најдобар учесник на  Колонијата го прогласи  малиот  ...

Read More »

Наградата за новинарство “Тоде Петрески “ за Никола Талевски

  Годинашен добитник на наградата за новинарство  на Битолски весник за 2017 година , која го носи името на покојниот новинар на МРТВ,  Тоде Петрески, е новинарот Никола Талевски. Никола Талевски е роден на 18.01.1940 година во Битола. Својата професионална ...

Read More »

Орце Камчев: Цермат да си ги исполни обврските

  ФК Пелистер со голема прослава на Широк Сокак го прослави успехот на клубот и излезот на Европската сцена. Сепак во моментот на големото славје еден од сопствениците на клубот, сопственикот  на Орка спорт, Орце Камчев излезе со неочекувана изјава, ...

Read More »

Радмила Шеќеринска заменик претседател на СДСМ

Радмила Шекеринска останува заменик претседател на партијта и најблизок соработник на Заев. Ова е одлучено на 22  конгрес на СДСМ. На Конгресот  беше избран Централен и Надзорен одбор, а во текот на наредната недела ќе бидат избрани и четворица потпретседатели. ...

Read More »

Два проектили испукани кон владината зграда, МВР ги бара сторителите

Околу 23 часот ноќеска биле испукани два проектили кон владината зграда, потврди МВР. Инцидентот го пријавиле граѓани кои слушнале две детонации, а покрај фасадата на владината зграда биле пронајдени два забиени проектили. Нема повредени во инцидентот. Полицијата засега не прецизира ...

Read More »

Невремето го преполови приносот на мед

Традиционално во Битола по 17 пат на плоштадот “Магнолија“ се организира манифестацијата “Денови на македонското пчеларство Битола 2014“. Годинава учествуваат дваесеттина производители на мед. -Тоа се должи на намалениот принос во пчеларството за оваа година и намаленото производство на мед. ...

Read More »

Валентин Груевски: Горан Милевски ја ужива довербата кај членството

Во врска со (дез) информациите дека наводно пратеникот на ЛДП од Битола и потпретседател на партијата, Горан Милевски не ја уживал довербата на членството за кандидирање за лидер на партијата на претстојниот партиски Конгрес, со реакција се јави и лидерот ...

Read More »

СДСМ: Кој е организаторот на импровизираниот пазар во Нова Битола?

Во врска со отворањето на импровизираниот пазар на отворено во Нова Битола, во близина на Новиот градски пазар, денеска реагираше Општинската организација на СДСМ Битола. -Во Битола повторно никна импровизиран пазар. Се продаваат облека, чевли, производи за широка потрошувачка. Локацијата ...

Read More »

Печатницата “Киро Дандаро“ се стекна со интегрирана еколошка дозвола

Печатницата “Киро Дандаро” од Битола, која постојано го осовременува машинскиот парк со најсовремени машини за производство, во последно време доста вложува и во заштитата на човековата околина и еколошката средина. Деновиве, Печатницата “Киро Дандаро”, која наскоро ќе слави 70 години ...

Read More »

Шеста седница на Советот за развој на пелагонискиот плански регион

Советот за развој на пелагонискиот плански регион, тело во кое членуваат деветте градоначалници на општините Битола, Прилеп, Крушево, Могила, Новаци, Ресен, Демир Хисар, Кривогаштани и Долнени ја разгледа програмата за работа во периодот 2015-2019 година. Прва точка на дневниот ред ...

Read More »
error: Content is protected !!