Home / Uncategorized (page 5)

Uncategorized

Промовирана програмата “ Обнова на Македoнија “ во Битола

                             Денеска на градскиот плоштад “ Магнолија “ во Битола беше промовирана програмата на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата “ Обнова на Македонија “.           На промоцијата говореа екс министерот за финансии Трајко Славевски, министерот за здравство Сашко Кедев и ...

Read More »

Владата забрани одење на гробишта за Духовден

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва соопшти дека Владата донела забрана за посета на гробишта на целата територија на државата. Забрана ќе важи од утре од 21 часот до понеделник до 5 часот. -Петок е неработен ден за сите граѓани. ...

Read More »

“Плодност “ постави пред влезот “тунел “ за дезинфекција

                                     Болницата “ Плодност “ пред влезот во болницата  постави “тунел“ за дезинфекција.           Преку овој “тунел“ за дезинфекција, покрај пациентите мораат да поминат и сите вработени во болницата.           Со “тунелот“ за дезинфекција ќе бидат дезинфецирани сите кои ...

Read More »

Спасовски телефонски разговараше со Пленковиќ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски денеска имаше телефонски разговор со премиерот на Република Хрватска Андреј Пленковиќ, кој овие денови  разговара со сите учесници на Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Загреб, кој требаше да се ...

Read More »

Храмовите за лична молитва на верниците

Светиот Архијерејски Синод (САС) на МПЦ-ОА, уште еднаш ја истакнува потребата од продолжување на мерката за јавните собири, која прецизно го ограничува движењето и групирањето на луѓето, која ќе важи и за велигденските празници, сè со цел за да се ...

Read More »

Наградата “Гран При“ на Малиот битолски Монмартр за Марија Дима од Романија

Добитник на најпрестижното признание на годинашната Манифестација “Мал битолски Монмартр “ , која треба да се одржи во месец мај е 18-годишната Марија Дима од Букрешт, Романија, која за годинашната Манифестација испрати 20 ликовни творби. На конкурсот кој траеше до ...

Read More »

Совети на д-р Жан Митрев за справување со пандемијата

Доктор Жан Митрев преку видео обраќање даде неколку препораки за заштита од корона вирусот, за кој рече дека се негови теории, од она што тој го анализирал. -Јас ќе кажам мое мислење како можеме да го победиме ова чудо, монструм ...

Read More »

Путин: Следната недела за цела Русија неработна

– Рускиот претседател Владимир Путин во своето обраќање до нацијата соопшти дека следната недела ќе биде неработна во целата земја како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. . Ќе работат само продавниците за храна, аптеките, здравствените установи, банките, транспортните ...

Read More »

Да бидеме особено внимателни во односот со децата

Во овие денови на психички притисок треба слободно да зборуваме за нашите чувства, но и да побараме поддршка од блиските, што ќе ни помогне не само да го споделиме емотивниот товар поради ситуацијата туку и да добиеме социјална поддршка, вели ...

Read More »