Home / Вести / ДИК ги објави резултатите од гласањето

ДИК ги објави резултатите од гласањето

Државната изборна комисија вечерва ги соопшти конечните неофицијални резултати и освоени мандати на предвремените парламентарни избори.

На овие избори гласале 942.334 гласачи. Од нив СДСМ и коалицијта освоиле 327.329 гласа, или 46 мандати
ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоиле 315.344 гласа, или 44 мандати
ДУИ 104 587 гласови, односно 15 пратенички места
Алијанса за Албанците 81.827 гласа, 12 пратеници
Левица 37.551 глас, а тоа се 2 пратеника во новиот собраниски состав, и
ДПА 13.891 глас, односно 1 пратеничко место

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*