Home / Вести / Никола Свенчев по четврти пат го факти крстот во Битола

Никола Свенчев по четврти пат го факти крстот во Битола

               

        Младиот битолчанец Никола Свенчев, кој по шести пат скокаше за светиот крст во Битола   го фати   крстот  кој се фрлаше во базенот на  храмот „Св. Великомаченик Димитриј“.

Од над дваесетина млади битолчани кои скокаа за крстот Свенчев по четврти пат го фати крстот.

Првиот пат тој успеа да го направи пред 11 години, кога како млад ученик во Музичкото училиште скокаше за светиот крст.

-Среќен сум што по четврти пат успеав да го фатам крстот, кој се надевам дека ке ми доесе здравје и благосостоба, изјави среќниот факач на крстот, Никола Свенчев.

Инаку централната прослава на големиот христијански пранзик Богојавление  се одржа во црковниот храм пред голем број верници во храмот Св. Великомаченик Димитриј“

Со црковната богослужба чиноначалстуваше  владиката на Преспанско пелагониската епархија г. Петар, на свеченоста присуствуваше и градоначалникот на Битола, Тони Коњановски.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*