Home / Свет / Путин: Нема да има протерување американски дипломати од Русија

Путин: Нема да има протерување американски дипломати од Русија

Рускиот претседател Владимир Путин одлучи да не дозволи протерување американски дипломати. Наместо таков чекор, тој ги повика нив и нивните семејства на новогодишна забава во Кремљ, јави ДПА.

Интересно е дека оваа одлука на претседателот Путин е спротивна од изјавите на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров кој денеска изјави дека размислуваат за протерување на 31 руски дипломат од американската амбасада во Москва и четворица дипломати од американскиот конзулат во Санкт Петерсбург.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!