Home / Вести / Само тројца нови случаи на Ковид 19, тројцата во Скопје

Само тројца нови случаи на Ковид 19, тројцата во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.325 тестирања, а регистрирани се 3 нови случаи на ковид-19, сите во Скопје.

Регистрирани се и 45 оздравени пациенти од Скопје – 24, Битола – 6, Куманово и Радовиш по 4, Виница – 3 и по еден од Тетово, Кавадарци, Кочани и Кичево.

Пријавени се вкупно 5 починати лица од Скопје (72), Радовиш (81), Тетово (69), Штип (50) и Пробиштип (72). Од пријавените, едно лице е починато во домашни, а останатите во болнички услови.

Направени се 1.325 тестови преку: ИЈЗ-151, ЦЈЗ Скопје-27, Жан Митрев (Филип Втори)-127, Авицена-152, Биотек-236, Систина-183, Синлаб-45, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 404.

Досега во земјата се направени вкупно 796.157 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.272, бројката на оздравени пациенти е 148.709, на починати е 5.413, а бројот на активни случаи изнесува 1.150.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68.511, Активни 484
Куманово 8.825, Активни 110
Прилеп 8.301, Активни 58
Тетово 7.212, Активни 47
Битола 6.291, Активни 55
Велес 5.468, Активни 21
Гостивар 5.171, Активни 24
Кавадарци 5.151, Активни 9
Охрид 5.001, Активни 53
Штип 4.959, Активни 21
Струмица 4.110, Активни 41
Струга 2.980, Активни 26
Кочани 2.787, Активни 18
Кичево 2.563, Активни 42
Гевгелија 2.191, Активни 9
Неготино 2.183, Активни 9
Свети Николе 1.522, Активни 10
Ресен 1.234, Активни 12
Крива Паланка 1.219, Активни 3
Радовиш 1.158, Активни 29
Берово 1.029, Активни 3
Делчево 971, Активни 9
Дебар 940, Активни 1
Виница 881, Активни 18
Пробиштип 789, Активни 3
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 2
Крушево 490, Активни 5
Демир Хисар 397, Активни 4
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 13
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 6
Дојран 132, Активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*