Home / Tag Archives: ДИК

Tag Archives: ДИК

Дума и другите членови на ДИК сеуште се думаат дали да ги вратат парите

Никој од поранешните членови на Државната изборна комисија (ДИК) не ги вратил парите во буџетот што како бонуси си ги поделиле на затворена седница по завршувањето на локалните избори, што предизвика и оставка на сите осуммина под притисок на јавноста, ...

Read More »

Дума по кусо двоумење ги врати парите и поднесе оставка

Членовите на Државната изборна комисија од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев утрово поднесоа оставки на оваа функција и ги вратија парите, бонусите, во буџетот.  Во изјавата за медиумите  Дума рече: „Го направивме она што ни налага нашата совест и ...

Read More »

Бачев го послуша Заев.Пријави корупција во ДИК

По вчершниот повик на премиерот Зоран Заев вчера граѓаните да го пријават секој случај на корупција, се огласи лидерот на НДП Јанко Бачев, кој, како што рече, пријавува корупција во Државната изборна комисија. -Земајќи предвид дека премиерот на една држава ...

Read More »

Петиција за оставка на членовите на ДИК

Над 1000 лица ја потпишале онлајн петицијата за оставка на ДИК, односно на деветте членови на Државната изборна комисија, заради неетичко однесување и кршење на „Принципите за работа“ објавени на веб страницата на ДИК. Покрај останатото, во ,,Принципите за работа,, ...

Read More »

Членовите на ДИК за 18 месеци зеле 30 плати

Членовите на Државната изборна комисија за 18 месеци земале 30 плати. Од јуни минатата година до крајот на оваа, се почестиле со 12 плати бонус за работата која ја извршувале. Три плати надоместок земале за изборите во април 2016-та кои ...

Read More »

Груевски не ги призна резултатите од изборите

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на прес конференцијата вечерва рече дека неговата партија не ги признава резултатите од локалните избори и ја обвини власта дека организирала како што рече „мафијашки избори“. Во име на партијата Груевски упати седум барања ...

Read More »

Поднесени 24 пријави за нерегуларности во изборите

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Со оглед ...

Read More »

На полноќ истекува рокот за увид во избирачкиот список

На полноќ истекува рокот за јавниот увид во Избирачкиот список за локалните избори 2017, закажани за 15 октомври. Увидот се врши во подрачните одделенија и канцеларии на Државната изборна комисија (ДИК), како и електронски на апликацијата поставена на веб страната ...

Read More »

18 општини со блокирани сметки, изборните комисии ќе ги плаќа Владата

На 18 Општини низ Македонија им се блокирани сметките поради неподмирени долгови по повеќе основи. Меѓу овие општини се Охрид, Струга, Куманово, Ресен, Делчево и Тетово. Општините не можат да ги вршат потребните финансиски трансакции, но проблемот може и да ...

Read More »

ДИК го усвои Роковникот за изборите

Државната изборна комисија попладнево со девет гласа „за“ и ниту еден против, го усвои Роковникот за извршување изборни дејствија. Претседателот на ДИК информираше дека изборите ќе се одржат на 15 октомври, а за таа цел ќе се бараат дополнителни податоци ...

Read More »
error: Content is protected !!