Home / Tag Archives: директор

Tag Archives: директор

Васко Ковачевски, претседател на РК Пелистер

Новиот управен одбор на РК Пелистер денес ја одржа првата седница и ги избра главните оперативци во клубот. Директорот на РЕК Битола, Васко Ковачевски е избран за нов претседател на клубот Покрај Ковачевски во извршното раководство на Пелистер влегоа Сашо ...

Read More »

Кривична пријава за Дејан Бошковски, генералниот директор на ЕЛЕМ

 Битолската полиција поднесе кривична пријава против Д.Б. (44) од Скопје и С.П. (45) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата во периодот од јануари 2014 година до октомври ...

Read More »

Николовски: Капацитетите на АПРЗ ќе се стават во функција на земјоделците

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски,  во Битола оствари средба со новиот директор на Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството (АПРЗ),  Зоран Стојчевски и со вработените во АПРЗ. На средбата беа лоцирани моменталните слабости на Агенцијата, и ...

Read More »

Ин мемориам

Веселинчо Спасeвски Во неделата, утрината, околу 1.30 часот, во 54 година  почина Веселинчо Спасeвски, директор на Подрачната единица Македонија пат Битола. Смртта на Веселинчо Спасeвски, покрај најблиските ги изненади и сите негови другари и пријатели. Веселинчо Спасeвски и покрај последиците ...

Read More »

Николов: ДФРМ ме разреши на перфиден начин

Директорот на ИФФК „Браќа Манаки“ Димитар Николов, кој во вторникот беше разрешен од функцијата, во среда во обраќањето до јавноста, рече дека бил сменет на перфиден начин. Во продолжение, обраќањето го пренесуваме интегрално. „Вчера бев разрешен од позицијата директор на ...

Read More »

Разрешен директорот на Филмскиот фестивал “Браќа Манаки“

Друштвото на филмските работници на Македонија на вчерашното  собрание не го прифати извештајот за минатогодишното издание на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ и, поради програмски несогласувања во однос на насоките во кои треба да се движи фестивалот, од функцијата е разрешен ...

Read More »

Акумулацијата „Стрежево“ со рекордна количина акумулирана вода

Генералниот директор на ЈП „Стрежево“-Битола, Марјан Героски денеска соопшти дека акумулацијата „Стрежево“ во моментов има 95 милиони кубни метри вода и тоа претставува рекордно акмулирана вода од историјата на акумулацијата. Од ЈП „Стрежево“-Битола, компанија која стопанисува со вештачката акумулација информираа ...

Read More »

Лабина Митевска си заминува од „Браќа Манаки“

Aктерката и продуцентка Лабина Митевска, годинава нема да го продолжи својот четврт по ред мандат како директор на Фестивалот на кинематографите во Битола. Лабина, која во моментов се наоѓа надвор од Македонија, не конкурираше за директор во предвидениот 12 дневен ...

Read More »

ЛДП бара наместо да ги казнува лекарите, директорот да се казни самиот себе

-ЛДП пред четири дена го обелодени скандалот со немањето реагенси на нуклеарна медицина во Клиничката болница во Битола. Укажавме дека е загрозено здравјето на многу пациенти од целиот регион поради неможноста да се извршуваат навремени прегледи. Како и секогаш пристигна ...

Read More »

Сашо Стаматов и официјално нов директор во ЈП “Пазари “

Сашо Стаматов и официјално е нов директор на јавното претпријатие “Пазари“- Битола. Сашо Стаматов на функцијата директор на ЈП “ Пазари “ доаѓа на местото на сега веќе екс-директорот Благој Дивитаров. Од повеќето кандидати, кои конкурирале за челната позиција во ...

Read More »
error: Content is protected !!