Home / Tag Archives: фестивал (page 5)

Tag Archives: фестивал

Две први и едно трето место за пејачите на “Тра-ла-ла“ на меѓународен фестивал во Софија

Неодамна, поточно од 24 до 28 март во Софија, Република Бугарија, се одржа петтиот Интернационален  детски музички фестивал “Абанико“. Во конкуренција на околу двесте натпреварувачи од Бугарија, Молдавија, Србија, Словенија, Романија и Македонија, младите музички таленти од Битола постигнаа извонреден ...

Read More »

Претставата “Хамлет“ вечерва на “Битола Шекспир фестивалот“

На новата сцена на Народен театар Битола на 25 јули, во рамките на третото издание на „Битола Шекспир фестивал“, ќе биде изведена претставата „Хамлет“ од Шекспир, во режија на Џон Блондел со театарската компанија „Лит мун“ од Санта Барбара, Калифорнија, ...

Read More »

Преполна сала на свеченото отворање на „Битола Шекспир фестивалот“

Претставата „Антоние и Клеопатра” во режија на Џон Блондел и во изведба на Битолскиот театар синоќа, на отворањетото на третиот Интернационален театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал”, наиде на особен прием кај публиката која ја награди со овации актерската екипа. Делото ...

Read More »

Вечерва започнува третото интернационално издание “Битола Шекспир фестивал“

Сцената на Битолскиот народен театар, сцена на најизведуваниот Шекспир во Македонија, а и место каде што веќе по трет пат успешно функционира еден концепт на еден поинаков аспект и третман на Шекспировскиот театар, кој што прераснува во голема меѓународна акција, ...

Read More »

Tрето издание на „Битола Шекспир фестивал”

Со претставата „Антоние и Клеопатра“ во Битолскиот Народен театар, а во рамки на Битолското културно лето “Битфест 2015“, в среда во Битола започнува третото издание на “Битола Шекспир фестивалот“. – Освен големата и квалитетна понуда, годинава фестивалот ќе биде во ...

Read More »

Започна Фестивалот “Битола отворен град“, в сабота концерт на “Партибрејкерс“ на Широк Сокак

Денеска во Битола започна меѓународниот арт фестивал “Битола отворен град 2015” во организација на Младинскиот културен центар Битола. Фестивалот до 27 јуни донесува повеќе културни настани меѓу кои и главниот музички хепенинг на големата сцена под отворенo небо, на Широк ...

Read More »

Второ место за Ана Гаштарова на фестивал во Конин, Полска

Ана Гаштарова, како единствена претставничка на Македонија и на интернационалниот фестивал на детска песна „Тралала“ од Битола, од 10 до 15 јуни, по директна покана од г-ѓа Кристина Пиотровска, продуцентка во Полската национална телевизија, учествуваше на 36-от Меѓународен фестивал на ...

Read More »

Битолскиот театар гостува на „Шекспир фестивал“ во Нови Сад

Ансамблот на Народниот театар – Битола од 25 до 30 јуни ќе настапи на вториот „Шекспир фестивал“, кој ќе се одржи во српскиот град Нови Сад.   Режисерот и директор на фестивалот, Никита Миливоевиќ годинава освен театарот од Битола, покани ...

Read More »

Музичко уживање на традиционалниот “Солстис“

Светскиот ден на музиката и 21 јуни кој воедно го означува првиот ден на летото, во Битола се одбележа со традиционалната манифестација „Солстис- празник на музиката”. Организатори на културниот настан во Битола, кој се одвиваше на седум локации на најамбиенталниот ...

Read More »

“Партибрејкерс“ доаѓаат во Битола

По спектакуларниот настап на Миксер фестивалот во Белград легендарниот српски рок бенд “Партибрејкерс“  доаѓа во Битола. Со оглед на тоа што „Миксер” е најголемиот регионален музички фестивал на кој годинава се собраа преку 1.000 музички творци од земјата, регионот и ...

Read More »