Home / Tag Archives: фестивал (page 8)

Tag Archives: фестивал

Мал драмски театар ќе учествува на меѓународен театарски фестивал во Романија

Мал драмски театар-Битола денеска отпатува за Романија каде ќе учествува на меѓународниот театарски фестивал „Нотара” во Букурешт. Мал драмски театар-Битола пред два дена настапи на театарското биенале во Црна Гора, фестивал кој е во тек, и во очекување на резултатите ...

Read More »

“Така прават сите“ на Моцарт вечерва го отвора “Интерфест 2014“

Организаторите на интернационалниот фестивал за сериозна музика “Интерфест 2014 “ ја објавија програмата за годинашниот фестивал, кој започнува вечерва од 2 октомври и се одржува до 12 октомври во Битола. Свеченото отворање на фестивалот ќе биде вечерва со почеток од ...

Read More »

Мал драмски театар победи на Фестивалот “Екс Понто“

Претставата „Жени без маж и ништо повеќе” на Малиот драмски театар од Битола, во режија на Софија Ристевска, победи на фестивалот на изведувачки уметности „Екс Понто” во Љубљана. Во конкуренција на претстави од повеќе европски држави и реномирани театри и ...

Read More »

“Интерфест 2014“ во знакот на барокната музика

Музичкиот барок беше епоха која ја подготвуваше иднината на европската музика, каде фугата беше централна форма, а звукот од оргулите доминантен во делата на композиторите на овој стил, меѓу нив и најголемите колоси Јохан Себастијан Бах и Георг Фридрих Хендл, ...

Read More »

Тони Гламчевски на чело на филмскиот фестивал во Нанси

Со меѓународниот филмски фестивал „Нанси-Лорен”, кој се одржува во францускиот град Нанси од 29 август до 6 септември и кој важи за еден од најголемите филмски фестивали во овој дел на Франција, годинава претседава и го координира Тони Гламчевски. Тој ...

Read More »

Уште две недели до Филмскиот фестивал “Браќа Манаки“

Уште нецели две недели не делат од најновото издание на Интернационалниот филмски фестивал “Браќа Манаки“ во Битола. Свеченото отворање на Фестивалот ќе биде на 13 септември, а и годинава, според најавите на организаторите, истакнати имиња од светската филмска индустрија, ќе ...

Read More »