Home / Tag Archives: гласање

Tag Archives: гласање

Зоран Заев: Мнозинството ќе се знае на денот на гласањето

Премиерот Зоран Заев  смета на пратеничките гласови од албанскиот опозициски блок. На утрешната средба со Билал Касами ќе разговараат за испорачаните барања од БЕСА преку амандмани за уставни измени. Освен со Касами, за поддршка на измените на Уставот во последната ...

Read More »

Едмонд Темелко излезе од Шутка,оди во куќен притвор

По два месеци поминати во притворското одделение во затворот во Шуто Оризари, градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко ќе биде пуштен во куќен притвор. Како што потврдуваат од Кривичниот суд, одлуката за притвор е укината и преиначена во куќен притвор. Темелко ...

Read More »

Денес молк, утре се гласа

На полноќ заврши изборната кампања за локалните избори што ќе се одржат утре и започна изборниот молк. Денеска, ден пред изборите, своето право на глас можат да го остварат 1.882 лица во казнено-поправните домови и лица кои се во притвор, ...

Read More »

Управниот суд одлучува за тужбата на СДСМ за Теарце

Управниот суд утрово заседаваше за да одлучува за тужбата на СДСМ поднесена за избирачкото место 2011 во Теарце. Седницата се заклучи во 10.50 часот, а судот се повлече за да одлучува. Се очекува дека одлуката ќе биде објавена до 19 ...

Read More »

Одбиен и последниот приговор на СДСМ за Теарце, членот на ДИК од ДУИ не гласаше

Со четири гласа за и четири гласа против,  Државната изборна комисија го одби и последниот приговор поднесен од СДСМ за гласањето во избирачкото место 2011 во општина Теарце. Не гласаше, односно се иззема од гласањето, Суби Јакупи, член на ДИК ...

Read More »

До ДИК поднесени приговори од Беса и од СДСМ

До Државната изборна комисија (ДИК) до 19 часот пристигнати се 14 приговори и тоа осум од подносителот на листа на кандидати Движење Беса и шест од подносителот на листа Коалиција предводена од СДСМ. Дел од приговорите се однесуваат на постапката за ...

Read More »

Во Битола над 66 проценти излезност

Во Битола излезноста за изборите е неочекувано мошне висока. До 17 часот на гласање излегле над 66 отсто од гласачите. Од вкупно 80. 259 регистрирани гласачи до 17 часот на гласање  излегле  вкупно 53.108 гласачи што  е 66,23 отсто од ...

Read More »

Во Могила излезноста над 63 проценти

Изборите во општината Могила се одвиваат вообиечаено. Според зборовите на претседателот на Општинската изборна комисија, Славко Велевски до 17 часот гласале 3478 гласачи што е 63 % излезност од вкупниот број на избирачи кој изнесува 5455. Се гласа на 23 ...

Read More »

Во Новаци излезноста над 70 %

Во Општината Новаци, до овој момент според зборовите на претседателот на Општинската изборна комисија Стевче Стевановски, излезноста е нешто над 71,8 проценти. Изборите се одвиваат во фер и демократска атмосфера. Не се забележани никакви неправилности.   Б.В.  

Read More »

ОБСЕ: Досега нема информации за проблеми, прелиминарната оценка утре

Се надеваме дека денеска ќе биде мирен изборен ден без проблеми, бидејќи на Македонија и се неопходни овие избори за да излезе од политичката криза која трае две години, изјави шефот на набљудувачите од делегацијата на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Азај ...

Read More »