Home / Tag Archives: Илинден

Tag Archives: Илинден

Опасни игри со минатото и иднината

                                      Во петокот, на 2 август, Република (Северна) Македонија   го прослави својот  прв Илинден.           На 2 август, се навршија  точно 116 години од  денот кога Македонскиот народ, заедно со останатите народи  кои живеаја на  овие простори се ...

Read More »

Чествувања за Илинден во Битола

Со полагање цвеќе пред споменикот на Илинден во храмот на црквата Св. Недела во Битола, започна чествувањето на големиот македонски празник Илинден.Претставници од Советот на Општина Битола  положија цвеќе во име на градоначалникот Наташа Петровска, која денес присуствуваше на свечената ...

Read More »

Годишен концерт на КУД Илинден

Ансамблите на КУД „Илинден“-Битола ги завршија подготовките и пробите за традиционалниот годишен концерт кој годинава е насловен „Градски приказни“. На сцената во големата сала на НУ Центар за култура-Битола прво ќе настапат членовите на детските фолклорни ансамбли, а потоа и ...

Read More »

Заев и Борисов заедно се поклонија на гробот на Гоце Делчев

Да го поминеме минатото и сегашноста заради идината на Македонија, порача претседателот на македонската Влада Зоран Заев пред денешното заедничко поклонение со бугарскиот премиер Бојко Борисов на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас во Скопје. Очекуваме секој да ...

Read More »

Иванов: Да ги жртвуваме личните за државните интереси

Треба да градиме култура на дијалог и компромис, но и чувство за единство околу државните интереси, рече претседателот Иванов и повика дијалогот да биде воден „во институциите, а не во амбасадите“. -Поддршката да ја бараме од граѓаните, а не од ...

Read More »

Порака за семакедонско помирување од Трново

-Илинден 1903  беше дело на целиот македонски народ, а негова круна е АСНОМ 1944 год. Илинден е духовна ризница со безвременска вредност.  За нас  Македонците,  Илинден е колективна  меморија за македонските успеси во минатото и порака за иднината.  Илинден е ...

Read More »

Свиларницата “Илинден“ уште еден сведок на нашата трагична транзиција

Некогаш важеше не само за најмодерна, туку и финансиски најдобрата битолска текстилна  компанија, во која работниците имаа најдобри  и највисоки плати и огромни бенефиции, кои покрај редовните месечни плати, по правило, речиси секоја втора недела, добиваа разлика во плата. Позитивното ...

Read More »