Home / Tag Archives: Иванов

Tag Archives: Иванов

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов во Софија

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија. – Не сакаме да се мешаме ...

Read More »

Заев само две минути бил удостоен од Иванов

Две минути. Толку траеше средбата на претседателот Ѓорѓе Иванов со премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Димитров. Иванов го прекинал и напуштил состанокот, одбивајќи да ги чуе нивните аргументи за договорот. Од неговиот кабинет најавија дека претседателот во текот ...

Read More »

Апел на Заев до Иванов: Потпиши го Законот за јазиците

Премиерот Зоран Заев денеска уште еднаш упати апел до претседателот Ѓорге Иванов да го стави својот потпис на Законот за јазиците и да овозможи непречено функционирање на демократијата во општеството. Заев на маргините на завршната конференција на Проектот Мрежа 23+ ...

Read More »

Реакција на Кабинетот на Заев: Иванов греши

Владата реагира на одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да не го потпиште Законот за употреба на јазиците и вели дека тој е во согласност со Уставот и ја унапредува употребата на сите јазици, а не само на албанскиот. -Во оваа ...

Read More »

Иванов:Законот за јазиците на го потпишувам

Претседателот Ѓорѓе Иванов соопшти дека нема да го потпише указот за Законот за употреба на јазиците, за кој вели дека е противуставен. -Донесуваме неправеден закон со кој се фаворизира албанскиот јазик. Затоа, поради противуставноста на овој закон донесов одлука да ...

Read More »

Иванов со поддршка за “За заедничка Македонија “

За претседателот Ѓорѓе Иванов денешното приведување на осомничените за настаните на 27 април е реваншизам. -Кој го прекршил законот мора да одговара, но не треба да се генерализира. Ја поддржував и ја поддржувам „За заедничка Македонија“. Тие не се и ...

Read More »

Следува обраќање на Иванов

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во 19:15 часот ќе има вонредно обраќање по денешното приведување на 36 лица осомничени за настаните на 27 април во Собранието. На протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд пратеникот Крсто Јовановски побара од Иванов „да ...

Read More »

Панчевски местел предмети и издавал службени тајни

По денешниот четиричасовен претрес на канцеларијата на судијата Владимир Панчевски, неговиот дом, како и домови на уште двајца вработени во судот, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека прибирале докази поради отворена предистражна постапка за оддавање на службена тајна и ...

Read More »

“Тврдокорните“омекнаа, бараат аболиција од Иванов

Тврдокорните денеска упатија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов со барање за аболиција за насилствата на 27 април во Собранието на Македонија. „Имајќи предвид дека сите се еднакви пред Уставот и законите, бараме во согласност со законот, да извршите аболиција на ...

Read More »
error: Content is protected !!