Don't Miss
Home / Tag Archives: Иванов

Tag Archives: Иванов

Продолжува судскиот процес “ Транспотер“

Денес во Скопје продолжува судскиот процес “ Транспортер“ во кој покрај екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески и секретарот Слободан Бончановски обвинети се уште 19 лица. На денешното судење обвинетите ќе ги даваат завршните зборови. Инаку да потсетиме минатата недела ...

Read More »

Иванов не ја признава Северна Македонија

Претседателот Ѓорге Иванов не ги потпишува указите за стапување на сила на 11 закони кои го носат новото име на државата Република Северна Македонија и тие се вратени во Собранието. Најпрво биле вратени шест закони усвоени во февруари, а потоа ...

Read More »

Протестот пред Собранието заврши, продолжува утре

Заврши протестот пред Собранието откако седницата за уставните измени што почна доцна попладнето, по експозето на премиерот Зоран Заев, беше презакажана за утре во 13 часот. Учесниците на протестот најавија дека утре напладне повторно ќе се соберат пред собраниската зграда ...

Read More »

Ѓорге Иванов: Да го чуваме тоа што го имаме

Празниците не се само за празнување, туку и за потсетување, рече претседателот Ѓорге Иванов, кој утрово присуствуваше на архиерејската литургија по повод празникот Божик во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје. -Празниците треба да не потсетуваат на сето она ...

Read More »

Иванов: Оваа година Македонија нова членка на НАТО

Очекуваме оваа година да ја добиеме конечно поканата и станеме членка на НАТО, рече претседателот Ѓорге Иванов, кој денеска, придружуван од началникот на Генерал-штабот на АРМ, Васко Ѓурчиновски, ги посети припадниците на АРМ во касарната „Чеде Филипоски -Даме“ во Кичево. ...

Read More »

Претседателот Иванов ќе се обрати пред пратениците

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во 12 часот ќе одржи Годишно обраќање во Собранието на Република Македонија.Традиционално, секоја година претседателот на државата има годишно обраќање пред пратениците.

Read More »

Поднесени 38 барања за амнестија

До денеска попладне до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 38 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година. Петдневниот рок за доставување на ...

Read More »

Иванов го потпиша Законот за амнестија

Законот за амнестија изготвен од Координативно тело за помирување, вчера беше објавен во Службен весник, што подразбира дека претседателот Ѓорге Иванов го потпишал указот за прогласување за овој закон, односно дека веќе тече рокот од пет дена за пријавување на ...

Read More »

Обраќање на претседателот Иванов

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во денешното обраќање пред јавноста ги демантира исказите на обвинетиот Александар Василевски -Нинџа, кои ги даде вчера во суд, дека вечерта на 27 април Иванов планирал да прогласи воена состојба. „Ги демантирам ваквите искази и ...

Read More »

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов во Софија

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на Бугарија. – Не сакаме да се мешаме ...

Read More »